KURNAZ FARE

Bir zamanlar küçük bir mağarada kurnaz bir fare yaşarmış. Bir gün fare yemek aramaya çıkmak üzereyken bir kedi görmüş.

Bu kedi dikkatle mağaranın girişine bakıyor gibiydi. “Şimdi gidersem, kesinlikle kedi tarafından canlı canlı yenirim,” diye düşündü fare. Sonra aniden farenin aklına bir fikir geldi. Hızla sıçan kolonisinden arkadaşının inine doğru koştu. Şimdi, kurnaz farenin arkadaşı onun aksine kurnaz değildi.

Kurnaz olmayan fare arkadaşını görünce şaşırdı. “Uzun zamandır görüşemedik”, diyerek arkadaşını selamlıyor. Ardından kurnaz fare basit fareye sorar “Hemen dışarıda bir mısır tarlası olduğunu biliyor muydun?”. “Daha yeni keşfettim ve yalnız yemenin iyi olmayacağını düşündüm. Bu yüzden seni davet etmek için koşarak geldim.” Der.

“Bu harika bir haber!” diye bağırdı kurnaz olmayan fare. “Yol göster dostum. Sonunda harika bir yemek yiyeceğiz!” Kedinin varlığının farkında olarak, diğer fareyi aldatmak için başka bir plan daha düşündü. Kurnaz olmayan fare “Nasıl yapabilirim?” diye sordu. Kurnaz fare cevap verir. “Küçüklüğümüzden beri sana hayranım. Seni yönlendirmek gibi bir şey yapamam! Lütfen, önden sen git, sen yol göster. Ben seni takip edeceğim.” Der.

Diğer fare, kurnaz olmadığı için olduğu için hiçbir şeyden şüphelenmedi ve yolu gösterdi. Kısa süre sonra küçük inlerinin kapısına geldiler. Diğer fare, dışarıda bekleyen kedi hakkında hiçbir şey bilmiyordu, bu yüzden savunmasız bir şekilde dışarı çıktı. Kedi fareyi görür görmez üzerine atladı ve onu yedi.

Kurnaz fare ise mısır tarlasına doğru koştu. “Aptal fare, benim numarama kandı!” kurnaz fare hiç pişmanlık duymadan düşündü. Kurnaz fare tam mısır tarlasına varmak üzereyken, bir kartal aniden aşağı indi ve onu alıp götürdü. Kurnaz fare ne yaparsa yapsın kurtulamadı. “Aman Tanrım, aynı arkadaşım gibi öldürülüp yeneceğim!”  dedi ve ağladı.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu