Kurnaz Tilki ile Ördek Masalı

Bir zamanlar gölün içindeki sazlıklarda yaşayan genç bir ördek varmış. Bu ördek her şeyi bildiğini düşünürmüş. Kendisine bilge ördek dermiş. Çok bildiğini düşünen bu ördek göldeki uzak köşelere gitmeye bayılırmış.

Günlerden bir gün gölden öyle uzak köşelere gitmiş ki büyük bir ormanın yanına gelmiş. Ördek ormandaki çalıların arkasında uyuyan bir tilkinin dikkatini çekmiş. Ördek onun için tombul ve çok güzel görünen iyi bir yemekmiş. Ördeği çok yakınında gören kurnaz tilki hemen bir plan yapmış. Kendini göstermeden çalıların arkasından konuşmaya başlamış,

  • Ah keşke sorunlarımı çözecek akıllı bir arkadaşım olsaydı. Ben hiçbir şeyi bilmeyecek kadar akılsızım. Demiş.

Bunu duyan ördek kendisini öne atmış. Ne de olsa o bu göldeki en akıllı ördekmiş. Etrafına göz atan ördek bu sesin nereden geldiğini merak etmiş. Ancak hiçbir şeyi görememiş. Çünkü kurnaz tilki öyle iyi saklanmış ki burnunun ucu bile görünmüyormuş.

Ördek daha fazla dayanamayıp seslenmiş.

  • Bilge birini arayan kim acaba?” diye seslenmiş.

Tilki sesini incelterek cevap vermiş.

  • Ben bu gölde yaşayan küçük bir bal kuşuyum. Ben öylesine akılsız bir kuşum ki hiçbir şeyi düşünemem.” demiş.

Ördek daha önce bal kuşu diye bir kuş adı duymamış. Ama kimsenin onun bilmediği bir şey olduğunu düşünmesine izin veremezmiş.

Bu yüzden sesin geldiği yöne başını çevirip,

  • Ben bilge bir ördeğim. Eğer bir şey öğrenmek istiyorsan bana sorabilirsin. Dışarıya çık da seni göreyim” demiş.

Kurnaz tilki cevap vermiş.

  • Bilge ördek siz çok akıllı ve güzelsiniz. Ben ise zavallı ve çok çirkin bir bal kuşuyum. Beni bu halimle görmenizi istemiyorum. Ama eğer yaklaşırsanız size sormak istediklerimi soracağım” demiş.

Ördek korkusuzca gölün kenarındaki çalıya kadar yüzmüş. Bal kuşu gibi küçük bir kuştan korkacak değilmiş ya. Sonra tilki bir anda ördeğin üstüne atlamış. Ördek can havliyle yüzmeyi bırakıp uçmuş. Uçarak evine kadar gitmiş. Evde arkadaşlarına başından geçenleri anlatmış. Kendisine bal kuşu adında bir hayvanın saldırdığını söylemiş.

Arkadaşları kendisine bilge diyen ördeğin tilkiyi tanımamasına çok gülmüşler. Çünkü bahsettiği hayvanın tilki olduğunu bilmeyen yokmuş.

Ördek bugüne kadar bilgiçlik tasladığı için arkadaşlarından çok utanmış. Bir daha asla kendini üstün görmemiş. Bundan sonra daha dikkatli olup gölden uzaklaşmamış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu