Kurşun Asker Masalı

Kurşun Asker Masalı

Eski zamanlar içinde bir gün birbirinin hemen hemen aynısı olan 25 tane kurşun asker var imiş. Bunların aynı askerlere benzeyen kıyafetleri varmış. Başları dimdik ve omuzlarında da tüfekleri var imiş. Bu askerleri bir çocuğa babası hediye olarak almış. Bu çocuk ise oyuncak kutusunu açar bu askeri içerisinden çıkarır ve her gün bu kurşun askerler ile oyun oynarmış. Bu kurşun askerlerden bir tanesinin bağanın teki yok imiş.
Ama bu asker buna rağmen tek bacağı üstünde durabiliyormuş. Bu küçük çocuk oyuncaklarını masaya koymuş. Bu oyuncakları arasına şato ve oyuncak kuşlar varmış. Bunları bir tarafa kurşun askerleri de bir tarafa yerleştirmiş. Bu askerler arasından tek bacaklı olan bebek olan oyuncağa bakıp duruyormuş. Bu bebek oyuncak çok güzel bir oyuncakmış. Bu oyuncak bir balerinmiş ve bu balerin de ayağının biri havada duruyormuş.
Bunu gören tek bacağı olmayan kurşun asker onu da kendi gibi tek bacaklı sanmış. Bu yüzden kendisine benzediğini ve onu çok sevdiğini düşünmüş. Bu bebeğin çok güzel olduğunu düşünmeye başlamış. Bunun yanında bebeğe aşık olmaya başlamış. Ama bir sorun olduğunu düşünmüş. O bebeğin bir şatoda yaşadığını ve çok güzel olduğunu, kendisinin ise sadece bir karton kutu içerisinde olduğu aklına gelmiş. Bu yüzden o bebeğin kendiyle o karton içerisinde yaşamak istemeyeceğini düşünmüş.
Ama ne olursa olsun onunla tanışmak istemiş. Daha sonra bu oyuncaklara sahip olan küçük çocuk oyuncaklarını toplamaya başlamış. Bebeğini şato içine yerleştirmiş. Askerleri ise karton kutunun içine koymuş. Ama ayağı olmayan kurşun asker saklanmış. Bu yüzden çocuk o kurşun askeri görmemiş. Daha sonra kurşun asker bu küçük çocuğun uyumasını beklemiş. Daha sonra bu çocuk uyumuş.


Küçük çocuk uykuya daldığı zaman geceleri bütün oyuncaklar oyunlar oynarmış. Ama kurşun askerler kutu içinde kaldığı için onlar oranın içinde kalırmış. Bu kurşun askerler kendi aralarında oynarlarmış. Kutunun içinde adımlar atarlarmış. Ama bu sefer bir tanesi dışarıdaymış. Bu da bacağı olmayan bu kurşun asker imiş. Bu dışarıda olan kurşun asker diğer oyuncaklara katılmak istemiş. Onlarla birlikte oyunlar oynamaya başlamış. O sırada şatonun içinden balerin olan bebek de dışarıya çıkmış.
Balerin hala bir ayağının üzerindeymiş. Etrafında dönmeye başlamış. Bu balerini kurşun asker görmüş ve ondan yine çok etkilenmiş. Kurşun asker bu bebek ile oyun oynamak istemiş. Bu yüzden kurşun asker de bu bebeğin yanına gelip onun yanında dönmeye başlamış. Bunun ile birlikte kurşun asker ve güzeller güzeli olan bu balerin bebek sabaha kadar oyunlar oynamışlar. Bu gece kurşun asker için çok güzel geçmiş. Çünkü sabaha kadar aşık olduğu balerin bebeğin yanında vakit geçirmiş. Hayatının en güzel gününü geçirmiş.


Daha sonra sabah olmaya başlamış. Sabah olunca ise çocuk oyuncaklarının yanına gelmiş. Onlarla oyun oynayacakmış. Ama birden bir farklılık fark etmiş. Bütün oyuncakları yerinde dururken bu bacağı olmayan kurşun asker kutunun dışında öylece duruyor imiş. Bu durumu görünce çok şaşırmış. Çünkü gece onu yerine koyduğunu düşünmüş. Genelde bütün kurşun askerlerini kutunun içine koyarmış. Ama bu seferlik unuttuğunu düşünmüş. Bu yüzden çok fazla aldırış etmemiş. Ama birazdan olacaklar kurşun askeri çok kötü etkileyecek imiş. Ama kurşun askerin bu olacaklardan haberi olmadan öylece yerinde duruyor imiş. Daha sonra birden küçük çocuk bu askeri oradan alıp pencerenin önüne koymuş.
Bunun üzerine kurşun asker çok şaşırmış. Kendisini bir anda pencerenin önünde bulmuş. Bir yandan dışarıdan esen buz gibi rüzgar varmış. Bunun üzerine ise kurşun asker dışarıdan gelen soğuk nedeniyle çok üşümeye başlamış. Zavallı asker donmaya başlamış. Daha sora ise rüzgar şiddetlenmeye başlamış. Rüzgarın şiddetlenmesi ile birlikte bu kurşun askere önünde bulunduğu pencere çarpmış. Bunun sonucunda zavallıcık olan kurşun asker yere düşmüş. Omzunda olan tüfeğin üzerinde öylece yerde bulunuyor imiş.
Yere düşünce oracıkta kalakalmış. Bir yardım eden olsa da onu oradan alıverse diye düşünmüş. Ama kimse onun sesini duymaz imiş. Oyuncaklarının yanına gelen küçük çocuk bu kurşun askerinin olmadığını fark etmiş. Bunun üzerine çok üzülmüş. Bunun üzerine de oyuncağını kaybeden çocuk oyuncağını aramaya koyulmuş. Ama annesiyle oyuncağını arayan minik çocuk bu oyuncağını bulamamış. Kimsenin yardım etmediği kurşun asker hala öylece yerde duruyormuş. Dışarıda ise çok kötü yağmur yağmaya başlamış.


Bu kurşun asker için iyi bir şey değilmiş. Çünkü kurşun asker yağmur altında kötü koşullar içinde kalmış. Aynı zaman içerisinde yoldan geçen üç tane çocuk varmış. Bu çocuklar oldukça yaramazmış. Kurşun askeri aralarından biri yerde olduğunu görmüş. Bunun üzerine diğerlerine de kurşun askeri işaret etmiş. Bunu gören çocuklar kurşun askerin yanına gelmişler, onu yerden almışlar ve onunla oyun oynamak istemişler.
Nasıl bir oyun oynayacaklarını düşünürken aralarından birinin aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Bu fikri diğer arkadaşları ile de paylaşmış. Bu fikir ise bir gemi yapmak imiş ve yaptıkları gemi içerisine kurşun askeri bindirmek imiş. Bununla birlikte gemi yapmışlar. Bu gemiyi ise bir gazete parçası yardımı ile yapmışlar. Daha sonra bu kurşun askeri de yaptıkları geminin içine bindirmişler. Daha sonra bu çocuklar yolun kenarında bir su birikintisi keşfetmişler. Bu yolun kenarında buldukları suyun içinde gemiyi yüzdürmeye başlamışlar.
Bu gemiyi suyun içinde yüzdürmeye devam etmişler. Kurşun asker geminin içinde tek bacağı üstünde durmaktaymış. Kurşun asker neye uğradığına şaşırmış. Bununla birlikte korkmaya başlamış. Başına bir şey gelmesinden korkuyor imiş. Yaramaz çocuklar ise gemiyi bir oraya bir buraya elleri ile itmeye başlamışlar. Bunun üzerine düzgün bir şekilde gitmeyen geminin önünde bir taş belirmiş. Daha sonra bu gemi bu taşın altında takılı kalmış.
Burası ona karanlık olan kutusunu hatırlatmış. Daha önce onun yaşadığı kutu gibi karanlık bir yer olduğunu düşünmüş kurşun asker. Bu gemi taşın altına sıkışınca yaramaz olan çocuklardan biri sıkışan gemiyi oradan çıkarmış. Bunu yapınca gemi darbe almış. Bu darbenin sonucu zaten bir gazete parçası olan bu gemi yırtılmış ve bir yerinde bir delik oluşmuş. Darbe alan ve yırtılan hatta delinen bu gemi batmaya başlamış.
Bu durumda kurşun asker çok korkmaya başlamış. Ama artık çocuklar onunla oynamıyorlarmış. Çünkü hepsi evine gitmiş. Kurşun asker bir an içinde yalnız başına kalmış. Kurşun asker buradan sağ çıkamayacağını, öleceğini düşünmüş. Kurşun asker çok zor durumda kalmış. Bu durum içindeyken aklına güzeller güzeli bebek gelmiş. Artık onu göremeyeceğini düşünmeye başlamış.
Çünkü kendisinin bu kötü kaderinin ardından boğulacağını ve oracıkta öleceğini düşünmüş. Aklında sadece o güzeller güzeli bir bacağının olmadığını düşündüğü bebek varmış. Oysaki tam mutlu oldum derken birden ölüm ile burun buruna gelmiş. Havada birden rüzgar esmeye başlamış. Daha sonra bu rüzgarın etkisiyle dereye doğru yol almaya başlamış. Bunun üzerine gemi dereye gelmiş ve kurşun asker ölümden kıl payı kurtulmuş. Kurşun asker ölmediğine çok şaşırmış. Bunun üzerine cesaret dolmaya başlamış.


Kurşun asker kendisinin bir asker olduğunu düşünmüş ve tehlikeler ile baş edebileceğini düşünmüş. Ama bunları düşünür iken birden hiç aklına bile gelmeyeceği bir olay ile karşılaşmış. Dereye geldiği için ve burada balıklar olduğu için kendisini bir anda bu derede yer alan bir balığın midesinde bulmuş. Ama bunun üzerine bu balık da balıkçılar tarafından yakalanmış ve pazara satılmaya götürülmüş.
Bunu ise balıkçıların bağırmalarından anlayabiliyor imiş. Çünkü balıkçılar balıklarım var diye bağırıyorlar imiş. Daha sonra biraz vakit geçtikten sonra insanlar alışveriş yapmaya başlamışlar. Bunun üzerine bir kadın balık pazarından bu içinde yer aldığı balığı satın almış. Kadın balığı evine götürmüş.
Daha sonra yemek için bu balığı hazırlamaya başlamış. Ama tam bu balığı hazırlıyor iken balığın içindeki kurşun askeri görmüş. Bu kurşun askeri görünce çok şaşırmış. Çünkü bu kurşun askeri balığın içinde gören kadın o küçük çocuğun annesiymiş. Kadın oyuncağı görünce ilk olarak biraz beklemiş. Daha sonra bu oyuncağı alan kadın oyuncağı oğluna götürmüş. Oğlu da askeri görünce çok şaşırmış. Çünkü günlerdir aradığı oyuncağı bir balığın içinden çıkmış. Yani tekrar ona geri dönmüş.
Oğlu ve annesi bu durum karşısında oldukça şaşırmışlar ve birbirlerine bakıp hiç bir şey anlamadıklarını belirtmişler. Bunun üzerine oyuncağına kavuşan çocuk onu ilk önce kenara koymuş. Bu arada kurşun asker ilk olarak duygusallaşmış. Bu yaşadıklarının üzerine ağlayacak gibi olmuş. ama yine ağlamamış. Daha sonra oyuncaklar arasında yer alan aşık olduğu o güzeller güzeli bebek ile göz göze gelmiş.
Artık ona kavuştuğunu düşünmüş. Tabi az sonra olacaklardan habersiz imiş. Çünkü bir anda çocuk bu kurşun askeri eline almış. Daha sonra ise birden sobanın içine atmış. Bu yaptığını annesi görmüş. Bunu gören annesi ise ilk önce çok şaşırmış. Bir an neden böyle bir şey yaptığını anlamaya çalışmış. Ama bunu anlayamayınca çocuğuna bunu neden yaptığını sormuş. Bunun üzerine bir daha asla onu göremeyeceğini söylemiş.
Bunun üzerine ise küçük çocuk annesine onunda uslu durması gerektiğini söylemiş. Arkadaşları yerinde dururken onun dışarıda olmaması gerektiğini düşünmüş. Arkadaşlarının yanında kutu içinde kalması gerektiğini söylemiş. İlk önce yaptıklarından pişman olmamış. Bunun üzerine kalan diğer oyuncaklarıyla oynamaya başlamış. Ama daha sonra çocuk bu yaptığına çok pişman olmaktaymış. Neden böyle bir şey yaptığını kendine sormuş. Bunun üzerine çok ü Ama sobaya attığı için artık yapabilecek bir şey kalmamış. Kurşun asker sobanın içinden sobanın kapağı açık olduğu için kenardan bebeğe bakıyor imiş.
Kurşun asker çok üzülmüş ama ağlamamış. Dimdik duruyormuş. Ama birden rüzgar iyice esmeye başlamış. Pencereden içeri giren rüzgar bebeği birden sobanın içine düşürmüş. Bebek sobanın içinde kurşun askerin yanında olduğu içi hala mutlu imiş. Ama biraz zaman geçince ikisi de erimişler. Ama kalan oyuncaklar onları hiç unutmayacaklar imiş. Daha sonra bir gün çocuğun annesi bu sobanın içini temizlemeye başlamış. Ama geriye kurşun asker ve bebeğin kıyafetleri kalmış.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

Bir Yorum

  1. Çeviriniz güzel ama biraz yazım yanlışları var o kadarda olur diyoruz bu hizmeti bize sunduğunuz için teşekkür ederiz :))…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu