Kuyruksuz Lili Masalı

Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde yüksek dağların ardında tavşanlar ülkesi varmış. Bu ülkede renkli renkli çiçekler, kocaman ağaçlar ve bir sürü havuç varmış. Tavşanlar ülkesinde yaşayan Lili isimli tavşanın kuyruğu yokmuş ve o buna çok üzülürmüş.

Lili’nin kuyruğu olmadığı için diğer tavşanlar Lili’yle oynamaz ve hep onunla dalga geçerlermiş. Bir gün Lili bu duruma çok üzülmüş ve annesine gidip “Anne neden diğer tavşan arkadaşlarım benimle dalga geçiyor, ben çok mu çirkin bir tavşanım?” diye sormuş. Lili’nin annesi de ‘Hayır Lili sen kuyruğun olmadan da çok güzel bir tavşansın ama bazen dış görünüş bizi yanıltabilir, arkadaşların da bunu zamanla anlayacaktır.’ demiş.

Gel zaman git zaman tavşanlar havuç yeme yarışması yapmak istemişler. Ama yarışmanın bir şartı varmış. Bu havuçlar sihirli büyük dağın arkasından toplanacakmış ve bu dağın yolunda da kötü kalpli tavşanlar yaşarmış.

Bu yarışmayı duyan Lili havuç toplamak için sabahın erken saatlerinde sihirli dağın arkasına gitmek için diğer tavşanlardan gizli yola çıkmış. Yolda bir de ne görsün? Sihirli dağın arkasında duran kötü kalpli tavşanlar tüm havuçları zehirlemiş, bunu gören Lili de hemen geri dönüp arkadaşlarına durumu anlatmış. Ama diğer tavşanlar Lili’ye inanmışlar ‘Senin kuyruğun yok, hem sen bizim gibi güzel bir tavşan değilsin, yarışma yapmayalım diye bizi kandırıyorsun.’ demişler ve sihirli dağın arkasına havuç toplamak için gitmişler.

Aradan çok zaman geçmiş ve gündüzler gece olmuş ama sihirli dağın arkasına giden tavşanlar hala dönmemişler. Diğer tavşanlar da sihirli dağa gidip kaybolan arkadaşlarını bulmak üzere yola çıkmışlar. Bir de yolda ne görsünler? Havuç toplamak için dağın arkasına giden tavşanlar yolda uyuyakalmış. Sonra büyük tavşanlar, uyuyan arkadaşlarını kendi köylerine taşımışlar. Köyde yaşayan bilge tavşan dede, uyuyan tavşanlar için iksir hazırlamış ve herkese içirince tavşanlar iyileşmeye başlamış.

Yavaş yavaş kendine gelen tavşanlar sihirli dağa havuç toplamak için gittiklerini, yolda gördükleri güzel havuçları yemek için durduklarını ama sonra hastalandıklarını anlatınca bütün tavşanlar bu duruma çok üzülmüş, ağlamışlar. Sonra yarışmayı düzenleyen tavşan Fiti, Lili’nin yanına gitmiş Lili’ye sarılıp olanları anlatan Fiti ‘Senden çok özür dilerim kuyruğun yok diye sana hep kötü davrandım, oyunlara almadım ve seninle hep dalga geçtim ama sen yine de bizi uyardın ve doğruyu söyledin senden özür dilerim.’ demiş. Hatasını anlayan diğer tavşanlar da Lili’den özür dilemişler ve tüm tavşanlar mutlu mesut yaşayıp hep birlikte oyunlar oynamışlar.

Daha fazla masal okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu