Kuyruksuz Tilki Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan bir tilki varmış. Günlerden bir gün tilki etrafına bakına bakına geziyormuş. Etrafta tehlikeler olacağını düşünerek çevresine dikkatli dikkatli bakıyormuş. Bütün dikkatine rağmen sonunda bir kapana yakalanan tilki, bir sürü zorlamadan sonra nihayet kuyruğunu kapanda bırakarak kapandan kurtulabilmiş. Vücudunda sadece kuyruğunun kökü kalmış.

Tilki kuyruğunu gördükçe çok üzülüyormuş ancak oradan da sağ selamet kurtulduğu için şükür ediyormuş.

Tilki bu kötü haliyle diğer hayvanların karşısına nasıl çıkacağını düşünmeye başlamış. Bu durumundan kendi bile utanıyormuş. Kim bilir arkadaşları onu gördüklerinde ne düşüneceklermiş?

Derken tüm cesaretini toplayarak tilkilerin yanına gitmiş. Bir toplantı düzenleyerek onlara kuyruk kadar gereksiz hiçbir şeyin olmadığını özellikle de düşmanlarından mesela peşlerinde koşan köpekler varken kuyruklarının serbest hareket etmelerine ne kadar büyük bir engel olduğunu söylemiş. Hatta oturdukları zaman rahatça yerlerine yerleşememelerinin en büyük sebebin de yine o münasebetsiz kuyrukları olduğunu uzun uzun anlatmış. Bütün tilkiler hayret ederek dinlemişler. Hatta tilkilerden bazıları keşke bizim de kuyruğumuz olmasaydı diye düşünmüşler. Tilki kendini beğendirmek için sözlerini devam ederken, toplantıdaki tilkilerden en yaşlısı şöyle konuşmuş.

– Bütün söylediklerin yanlış diyemem. Bazı şeyleri çok güzel söyledin ama eğer sen kuyruğunu elinde olmadan kaybetmeseydin, acaba bizim için çok önemli olan ve tek süsümüz olan kuyruğumuz için yine böyle bir tavsiye de bulunur muydun? çok merak ediyorum demiş.

Kuyruksuz Tilki ne diyeceğini şaşırmış. Yaşlı tilki çok doğru söylüyormuş. Eğer ki biricik kuyruğunu kaybetmeseymiş, asla bunları söylemezmiş.

Yaşlı Tilkiye dönüp şunları söylemiş:

– Evet çok haklısın yaşlı Tilki gerçekten de hayatımdaki en güzel süsüm olan kuyruğumu kaybetmeseydim ben de bu lafları söylemezdim ama diğer hayvanların beni dışlayacağını düşündüm demiş. Dalga geçip beni aranıza almazsınız diye çok korktum demiş. Yaşlı tilki kuyruksuz tilkiye dönerek:

– Sen kuyruğunu isteyerek kaybetmedin ya bunların hepsi bizim de başımıza gelebilirdi. O yüzden birbirimize her zaman destek olmalıyız demiş. Asıl birbirimizi dışlarsak, birbirimizden ayrılırsak, böyle olaylar başımıza çok gelir demiş. Herkes bu durumdan ders çıkarsın kimse benim başıma gelmez diye büyük konuşmasın demiş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 8 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu