Leylek Leylek Havada Masalı

Evvel zaman için köyün birinde bir yuva varmış. Bu yuva bir leylek yuvasıymış ve yuvada anne leylekle beraber 4 yavrusu birlikte yaşarmış. Leyleğin yavruları henüz çok küçükmüş. Bu sebeple de gagalarının rengi kırmızı değil siyahmış. Yuvanın olduğu köyde çok sayıda çocuk varmış ve bu çocuklar bir gün yuvanın aşağısında oynamaya başlamışlar.

Oyun oynayan çocuklar çok yaramazmış ve leylekleri gördüklerinde şarkı söylemişler. Bu şarkı ise leylek leylek havada. Yumurtası tavada şeklindeymiş. Onların söyledikleri şarkılar yavru leylekleri korkutmuş ve çocukların onlar hakkında kötü konuştuğunu annelerine söylemişler. Anne leylek bunun üzerine yavrularına korkmamalarını ve çocukları dinlememelerini söylemiş.


Ancak çocuklar leylekleri üzen şarkılarını söylemeye devam etmişler. Yalnızca içlerinde adı Peter olan çocuk leyleklerle ilgili yaptıkları şarkıyı söylemiyormuş ve arkadaşlarını hayvanlarla dalga geçmemeleri için uyarıyormuş. Ancak arkadaşlarının hiçbiri onu dinlemiyormuş. Ertesi gün olmuş. Çocuklar yine gelip aynı şarkıyı söylemeye başlamış.


Bunun üzerine yavru leylekler annelerine çocukların onların yumurtalarını tavada pişirmek mi istediklerini sormuşlar. Anneleri hayır demiş onlara ve bir an önce büyüyüp uçmayı öğrenmelerini istediğini belirtmiş. Çünkü onlar uçmayı öğrenince sıcak ülkelere gideceklermiş ve başka yerlerde yaşayacaklarmış. Ayrıca yavrularını şu an yaşadıkları köyün kışın soğuk olduğunu gitmezlerse donacaklarını söylemiş.


Bunun üzerine yavruları çocukların da kışın doğup donmayacaklarını merak etmişler. Bunun üzerine anne leylek yavrularına çocukların kışın donmayacaklarını ancak soğuk olduğu için evlerinden dışarı çıkamayacaklarını söylemiş. Kendi yavrularının ise sıcak ülkelerde diledikleri gibi yaşayabileceklerini anlatmış.


Zaman böylece geçmeye başlamış. Anne leylek yavruları için her gün yiyecek bulmaya gidiyormuş ve buldukları yiyecekleri gagasında biriktirip yavrularına getirerek onların beslenmelerini sağlıyormuş. Onun getirdiği yiyecekler sayesinde de yavru leylekler büyümeye başlıyormuş. Günler geçerken yine yavru leylekler büyümeye ve uçmaya başlamışlar. O zaman sonbaharda geldiği için anne leylek yavrularıyla beraber sıcak ülkelere gitmeye karar vermiş. Bunun içinde hazırlanmaya başlamışlar.


Ancak yavru leylekler zamanında onlarla eğlenen çocuklardan intikam almadan oradan ayrılmayı kabul etmemişler. Bunu annelerine de söylemişler. Bu istekleri sonrasında anneleri onlara aklına bir fikir geldiğini söylemiş ve anlatmaya başlamış. Yavrularına insanların yavrularının bir göl etrafında toplandığını ve kendisi gibi leyleklerin insan yavrularını alarak annelerine götürdüğünü anlatmış. Bunun için de insan yavrularının sıraları gelip leylekler onları alana kadar gölde durduklarını söylemiş.


Aynı zamanda bebeklerin gölde uyuduğunu ve ailelerinde güzel bebekleri leyleklerin onlara getirmesini beklediklerini anlatmış. Aynı bekleyişin kardeşleri olmasını isteyen çocuklar tarafından da gerçekleştiğini anlatmış. Daha sonra da yavrularına bahsettiği gölün yerine bildiğini ve birlikte o göle gideceklerini söylemiş. Aklına gelen fikre göre de göle gidecekler ve kendilerine iyi davranan çocuklara ve insanlara güzel bebek getireceklermiş. Ancak onlara kötü davranan ve leylek leylek havada diyerek dalga geçen çocuklara kardeş götürmeyeceklermiş.


Böylece de onlardan intikam alıp sıcak ülkelere uçacaklarmış. Annelerinin bu fikrini yavru leylekler çok beğenmişler ve kötü çocukların onları üzdüğü gibi onlarda kötü çocukları üzmek istemişler. O sırada akıllarına onlarla ilgili ilk kötü şarkı söyleyen çocuğa ne yapacakları sorusu gelmiş.

Annelerine bunun sorunca da anne leylek onlara gölde bir de ölü bebek olduğunu ve o çocuğa da ölü bebeği götürmelerinin doğru olacağını söyler.
Anne leylek aynı zamanda kötü çocukları alay etmemeleri konusunda uyaran iyi kalpli adı Peter olan çocuğa da iki kardeş götüreceklerini söylemiş. Sonra da yavrularına iyi kalpli olan çocuğun adını yavrularının da kullanmasını istediğini belirtmiş.


Tüm bu dediklerini yaparak kötü çocuklara ya ölü bebek getirmişler ya da kardeş getirmemişler. İyi olanlara da kardeş getirmişler. O günden sonra da leylek yavruları Peter ismini kullanmaya başlamışlar. Sonbaharda da sıcak ülkelere uçarak arada yaşamlarına devam etmişler.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu