Limon Kız ve Ali’nin Dostluğu Masalı

Bir varmış bir yokmuş…Berrak mı berrak bir gökyüzünün altında, ışıl ışıl parlayan dere yatağının hemen gerisinde, etrafa müthiş kokular yayan bir limon ağacı varmış. Bu ağacı diğer limon ağaçlarından ayıran en büyük özelliği, gövdesinde sanki bir gülen bir kızın yüzünün resminin adeta çizili gibi olmasıymış. Yanından her geçen şaşkınlıkla ağacın güldüğünü iddia edermiş.

Yanından geçenlere verdiği enerji, insanların günü daha mutlu geçirmesine yetermiş de artarmış. Ağaçtan gelen kokunun büyüleyiciliği ve üzerindeki gülen bir kız çocuğu resmi, insanlara bahar mevsiminin güzelliğini ılık ılık hissettirirmiş. Gel zaman git zaman ağaca, “limon kız” ismi takılmış. Ağaçtan bahseden herkes, ona “limon kız” dermiş. Bu bile insanları neşelendirmeye yetermiş.

Köyün yerlilerinin torunu Ali de o ılık ve çimen kokan bahar gününde, limon kızın gölgesinde dinlenmek istemiş. Derken çok yorgun olduğundan içi öğlen vaktinde geçivermiş. Birden “şişşt, şişşşt!” sesleriyle uyanmış. Önce sesin nereden geldiğini anlamamış. Ses giderek artmaya devam edince bir hayli de korkmuş. Evvela etrafına bakınmış. Kimseyi göremediğinde ağacın dallarına doğru kafasını kaldırmış.

Ağacın üzerinde oturmuş küçük bir kız çocuğunun varlığını görünce iyiden iyiye bir korku kaplamış tüm bedenini. Kız çocuğu “ Hey, benim ben, korkma. Sana zarar verecek değilim.” demiş. Çocuk, kıza nereden çıktığını sormuş. Kız bu ağacın ruhunda yaşadığını ve arkadaş olmak istediği insanlara kendini gösterdiğini söylemiş.

Ali, nasıl buradan bir anda insan kılığında bir kızın çıktığına hala şaşkın bir şekilde ne diyeceğini bilememiş. Limon kız bu duruma hemen bir açıklama getirmesi gerektiğinin farkına varmış. Kendisinin uzun zamandır geleni gideni takip ettiğini ama hiç kimsenin onu böyle canlı canlı, yakından onu görmediğini belirtmiş. Bunun sebebi de o insanların kendisinin yanında hızla geçip gitmesi ve herkesin gövdedeki siluetin yalnızca ağacın üzerindeki çizgiler olduğunu sanmasıymış.

Ali’nin gelip kendisine yaslanması hem de güvenle ağacın gölgesinde uyuması, ister istemez aralarında bir dostluğun oluşmasının başlangıcı olmuş. Limon kız kendisine üstünkörü bakmadan geçen Ali’yle arkadaş olmaya karar vermiş. Böylece özünü gören bu çocukla bitmeyen bir dostluk kurmuş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

7 Yaş Masalları

8 Yaş Masalları

9 Yaş Masalları  

10 Yaş Masalları

Yeni Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu