Mamoş Türküsünün Hikayesi

Adına türküler yazılan efsaneler den biri de zengin Elazığlı bir ailenin mensubu olan Mehmet ve Koca Mustafa Paşa Mahallesinde yaşayan Bekir Hocanın genç ve güzel karısının arasında geçen aşkın hüzünlü hikâyesidir. Bu hikâyenin kahramanları, kendi başlarına ne kadar masum ve toy olsalar da, ortaya çıkan hikâye bir o kadar hazin ve göz yaşartıcı.

Masum Karakterlerin Bahtsız Sonları

 Elâzığ’da yaşayan Bekir hoca orta yaşlarında, insanlara yardım etmeyi seven dürüst bir insanmış. Harput bölgesinde dürüstlüğü ve iyi kalbi insanların hocaya karşı çok saygılı olmasına ve ona güvenmesine neden olmuş. Hoca bir gün kendinden yaşça genç bir gelinle evlenmiş. Kızın ailesi böylesine onurlu ve dürüst bir hocaya kız verdikleri için çok memnunlarmış. Kız daha gençliğine doyamadan kendinden yaşça büyük bir hocayla evlendirildiği için önceleri çok üzülmüş. Ancak zamanla hocaya alışmış ve iyi geçinmeye başlamışlar. 

Hikâyenin Can Alıcı Kısmı

Bölgenin meddahlarının anlattığına göre, Elazığlı zengin bir ailenin tek oğlu olam Mamoş (Mehmet) şehir dışında gördüğü eğitimi tamamladıktan sonra memleketine geri dönmüş. Halk arasında çok sevilen Mehmet’i ailesi kısa sürede evlendirmek istiyormuş. Daha eğitimini yeni bitirmiş ve atik Mehmet, evlilik konusunda ayak sürtmüş ailesine. 

Mamoş eğitimi sırasında yine kendi gibi iyi eğitim almış ailelerin mensuplarından etkilenen Mehmet, memleketindeki kızları beğenmez olmuş. Yine Mehmet’in pazar yürüdüğü günlerden bir günde Bekir Hocanın zevcesi de pazar da  tezgâhların arasında dolaşıyormuş. Gencecik ve toy olan kadının gözleri onu gözetleyen Mehmet’in gözlerini yakalamış. 

Mamoş genç kızın gözleriyle karşılaşınca önce utançla gözlerini kaçırmış. Genç kız aynı anda Mehmet’ten uzaklaşmak için hızlı adımlarla yürümeye başlamış. Ancak Mehmet elinde olmadan genç kızı takip etmiş. Genç kızı bir süre takip ettikten sonra kız ortada kaybolmuş. Mehmet günlerce bu genç kızı aklından çıkaramamış.

Kızı soruşturmaya başlayan Mamoş, kızın Bekir Hoca’nın zevcesi olduğunu öğrenince yıkılmış. Ancak genç kız aynı şekilde Mehmet’e ilk görüşte aşık olmuş. Zamanla aşıklar buluşmaya başlamışlar. Önceleri çok masum buluşmalarla başlayan bu sevgi gitgide büyümüş ve yasak bir aşka dönüşmüş. Dedikodular Bekir Hocanın kulağına bile ilişmiş. Ancak sevdalılar aşklarından sarhoş bu durumun farkına bile varmamış.

Hocanın Tuzağı Ve Hazin Cinayet

Günlerden bir gün hoca karısına Harput’ta gideceğini söyler. Arkasından da gece onu beklememesini ve sabah erken saatte geleceği bilgisini verir. Genç kız heyecanını saklayarak hocayı uğurlar. Hoca gider gitmez sevgilisini eve çağıran genç kız, birkaç saat sonra olanlardan habersiz sevgilisine sarılmaktadır. Hoca saatler sonra evin kapısına gelir, sessizce kapıyı açar. İçeride gördüğü manzara karşısında şok olur. Elindeki silahı iki el ateşler. Biri Mehmet’in kalbine öbürü de zevcesinin yüzüne gelen kurşunlar kurbanlarının canını alır.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu