Marie Curie Kısaca Kimdir?

Marie Curie, 1867 yılında Polonya’nın Varşova şehrinde doğdu. Kimyager ve fizikçi olan Curie, radyasyon ve elementlerin radioaktivite özellikleri konularındaki çalışmalarıyla ünlüdür. Paris’te bulunan Ecole Normale Superieure’e girdikten sonra, Pierre Curie ile tanışması ve evlenmesi sonrası birlikte kimyasal araştırmalara başladılar. Birlikte polonyum ve radyum elementlerinin keşfedilmesi sonucu, bu iki elementin radioaktivite özelliği hakkında önemli bilgiler elde ettiler.

1903 yılında Pierre Curie ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı ve daha sonra 1911 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü tek başına kazandı. Bu, hâlâ dünya çapında bir ilk olarak kabul edilen ilk kadın Nobel Ödülü kazanan kişidir.

Curie ayrıca radyasyonun tehlikelerine karşı insanları uyarmak amacıyla, X-Işınları ve radioaktivite hakkındaki çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar, kanser tedavilerinde ve nükleer enerjide kullanılan ilaçların gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

1934 yılında, Curie öldü ve post mortem olarak radyasyon zehirlenmesine yakalandı. Ancak, çalışmaları hâlâ kimya ve fizik dünyasında etkisini sürdürmektedir ve insanlığa çok büyük katkıları bulunmaktadır.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu