Matematiği Çok İyi Olan Çocuk Masalı

Uzak diyarlarda sayıları çok seven bir çocuk varmış. Bu çocuk 4 işlem yapmayı, problemleri çözmeyi çok severmiş. Ailesi de bu nedenle çocuklarının çok zeki olduğunu, ileride de çok büyük adam olacağını düşünürmüş. Mert isimli bir çok sadece matematik dersinde iyiymiş, diğer derslerde ise çok başarısızmış. Sadece matematik ile çok başarılı olacağına dair bir inancı varmış.

Okulda herkes tarafından parmakla gösterilen çocuk olmuş. Matematik sorularını öğretmenlerinden daha önce çözüyormuş. Fakat diğer derslerde sürekli başarısız oluyormuş. Ama ne o, ne ailesi de ne de okul bunu önemsemiyormuş. Çünkü okul kendi okullarından bir dahi çıkmasını istiyormuş. Bu okulun sahibi için güzel bir reklam, doğal olarak zengin olmak demekmiş.

Mert bu şekilde eğitim hayatına devam etmiş. Her gün eve gider, kimsenin çözemediği matematik sorularını çözermiş. Bir çok yarışmaya katılmış ve hepsinde de birinci olmuş. Tüm eğitimini matematik üzerine almış. Mezun olunca da artık iş bulması gerekmiş.

Mert okul bittiği zaman büyük bir boşluğa düşmüş. Çünkü hiçbir hobisi, ilgi alanı yokmuş. Varı yoğu matematik olan Mert, iş aramaya başlamış. Çok iyi matematiği olduğu için en iyi işi bulacağını düşünmüş. Fakat aramış aramış bulamamış. Çünkü tüm işverenler matematik haricinde farklı yetenekler de arıyormuş. Bunun hiçbiri Mert’te yokmuş.

Mert çok pişman olmaya başlamış. Keşke diğer derslere de çalışsaydım, farklı zevklerim olsaydı diye düşünmeye başlamış. Ailesi de sürekli hesap sorar hale gelmiş. İş bulamadığı için yakınmaya başlamışlar.

Mert’in aklına bir fikir gelmiş. Matematik eğer yetmiyorsa, başka ilgi alanları bulacakmış. Yaşının yüksek olduğunu söyleyen ailesini dinlememiş. Çünkü ne isterse onu yapabileceğinin inancına sahipmiş.

Mert’in küçüklükten beri bir hayali varmış. Fakat hep matematik ile ilgilendiği için hiç bu hayalinin  peşinden gitmemiş. Piyano çalmak istiyormuş. Daha önce bir kere bile piyano başına oturmadığı için neler yapabileceğinin farkında bile değilmiş.

Hemen gitmiş yarışmalardan birincilikleri nedeniyle kazandığı para ile piyano almış. Ailesi hep ona bu yaşta ne piyanosu demiş. Fakat o aldırış etmemiş. Başına oturmuş ve çalmaya başlamış.

O kadar güzel çalıyormuş tüm komşuları kapısında toplanmaya başlamış. Mert dürtüsel bir şekilde içten çalıyormuş. Ne nota biliyormuş ne başka bir şey. Fakat tuşlara bastığı zaman adeta kendini farklı bir dünyada hissediyormuş. Kendini bu dünyaya soktuğu zaman ise içindeki kelebekler uçuyormuş.

Hayatının odak noktasında matematiği koyan Mert, aslında dahi olduğu alanın piyano çalmak olduğunu anlamış. Kısa süre içinde bu yeteneğini keşfeden kişiler vasıtası ile konserler vermeye başlamış. Dünya çapında bilinen, dinlenen bir kişi olmuş. Yaptığı besteler uzun uzun sene dinlenecekmiş. Matematik ise artık geri planda kalmış.

İnsan hayatında verdiği kararlardan sorumludur. Bazen gizli bir yeteneğimiz olabilir. Kendimize her zaman şans vermemiz gerekir. Farklı alanlarda kendimizi yetiştirmemiz, kendimizi mutlu etmemiz gerekir. Mert bunun en güzel örneğidir.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu