Maviş Kız ve Babaannesi Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde, bir köy varmış. Bu minik ve sevimli köyde yaşayan maviş kız ve babaannesinin hikâyesi şu şekildeymiş.

Maviş kız bir gün babaannesinin dizine uzanmış ve beraber sohbet etmişler. Maviş kızın babaannesi ile her akşam olan klasik sohbetlerinden biriydi. Bu sohbetlerinde babaannesi mavişi çok sevdiğini ve onun ne kadar tatlı bir kız olduğunu söylemiş.

Maviş bu sözlere çok sevinmiş. Babaannesine başka neleri sevdiğini sormuş. Mavişin babaannesi ise demiş ki, ben her şeyi çok severim, seni sevdiğim gibi. Maviş ise peki en çok sevdiğim şeyler nelerdir diye sormuş ısrarla. Babaannesine demişi ki ben çiçekleri çok severim. Hem de orkidelere bayılırım. En sevdiğim çiçeklerdendir.

Keşke şimdi elimde tohumları olsaydı da bahçeme ekseydim demiş. Mavişte belki bulursun babaanne, beraber büyütürüz demiş. Bu konuşmadan sonra sohbetlerine devam etmişler. Fakat mavişin aklı hala orkidelerdeymiş. Babaannesi onları çok sevdiği için, Orkideleri ona bulmanın fikri aklına gelmiş. Babaannesi maviş için çok hediyeler almış, kıyafetler örermiş.

Mavişte babaannesine sürpriz yapıp ona orkide vermek istemiş. Gel zaman git zaman bu tatlı küçük maviş kız, keyifsiz bir şekilde arkadaşları ile bankta oturuyormuş. Herkes ona sormuş maviş, neyin var ne oldu diye. Maviş babanne4sini ne kadar çok sevdiğini ve şimdiye kadar ona hiç sürpriz yapmadığını söylemiş.

Bir gün bana orkide çiçeklerini çok sevdiğini söyledi. Eğer bulursam ekerim dedi. Bende onun için orkide bulmak istiyorum” diyerek neye üzüldüğünü anlatmış. O sırada arkadaşlarından biri maviş ben biliyorum nerede orkide var. Maviş heyecanla bir anda yerinden kalkarak demiş ki;  öylemi, Nerde nerede, haydi söyle nerde.

Arkadaşı da şu karşıki ormanda varlar ben gördüm. Seni oraya götürebilirim. Maviş’te haydi hemen gidelim demiş. Bütün arkadaşları beraber o ormana doğru yola çıkmışlar. Ormanın derinliklerine doğru ilerlediler biraz hava soğumaya başlamış ve ne orkide görebilmişler nede ormandan çıkış yolunu bulabilmişler. Bu çocukların hepsi biranda korkmaya başlamışlar ne yapacaklarını bilememişler. Hem iyice acıkmaya da başlamışlar. Hepsi beraber ağlamış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Çiçeklerin Ardında Masalı

Bu sırada bu çocukların anne ve babaları, çocuklarını eve gelmeyince hepsi köy meydanında karşılaşmış ve herkes çocuklarını aramaya başlamış. Ama hiçbir yerde yoklarmış. Derken birbirinin aklına ormana bakmak gelmiş. Ve hepsi beraber ormana gitmişler. Onlara çok kızmışlar yalnız başınıza ormana geldiniz diye. Maviş te ağlayarak neden geldiklerini anlatmış. Arkadaşlarınındı yardım için geldiğini söylemiş.

 Babaannesi de yaptığınız çok yanlış, her ne olursa olsun büyüklerimizden habersiz tehlikeli yerlere gelmeyin demiş. Mavişte yaptığının farkındaymış. Maviş ve arkadaşları herkesten özür dilemişler ve evlerine doğru yola koyulmuşlar. Yolda giderken birden  Maviş bir anda koşmaya başlamış ve orkide orkide orkide diyerek bir çiçeğin yanına gitmiş. Maviş, sonunda orkideyi alıp babaannesine vermiş. Babaannesi mavişi öpmüş teşekkür etmiş. Böylece herkes çok mutlu olmuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu