Mehmet’in Hayal Dünyası Masalı

Eski zamanlarda Mehmet isminde bir çocuk varmış. Mehmet hayal kurmayı çok seven uysal bir çocukmuş. Her gece uymadan önce hayal kurar. Sonraki günde hayallerine kaldığı yerden devam edermiş. Bu nedenle gerçek hayattan daha çok uyku öncesi kurduğu hayaller onu mutlu edermiş. Çünkü hayalleri her zaman çok renkliymiş.

Günlerden bir gün Mehmet uymadan önce tekrar bir hayal kurmuş. Kurduğu bu hayalde çok ünlü bir futbolcu olmuş. Herkes onu konuşuyor, herkes ondan bahsediyormuş. Her maçta gol atıyor ve taraftara koşarak sevinç gösterileri yapıyormuş.

Ertesi gün Mehmet kurduğu hayalin olmaması nedeniyle çok üzgün bir şekilde uyanmış. Futbolcu olmak istiyormuş ama ailesi buna izin vermiyormuş. Ailesi ondan derslerinden başarı olmasını, okulda çalışkan bir öğrenci olmasını istiyormuş. Fakat Mehmet’in hayalinde bunlar yokmuş.

Mehmet sabah hazırlanmış kahvaltısını ettikten sonra servise binmiş. Servis ile okul arasında 30 dakika varmış. Bu nedenle hayallerine kaldığı yerden devam etmek istemiş. 30 dakika boyunca çok fazla kurabileceği hayal varmış.

İlk olarak dün nerede kaldığını düşünmüş. Sonrasında da kendisini o ün dolu, şaşalı hayata bırakmış. Goller atıyor, herkes onu konuşuyor, insanlara imza veriyormuş. En zorlu maçların yıldızı oluyormuş.

Servisten indikten sonra Mehmet sınıfa girmiş ve en arka sıraya oturarak öğretmenin gelmesini beklemiş. İlk ders Beden dersiymiş. Bir hayal daha kurmuş. Beden dersinde sınıfın takım kaptanı olacak takımları o kuracakmış. Ama gerçek maalesef bu şekilde değilmiş. Onu sınıf takımına almıyorlarmış. Bu da Mehmet’in çok üzülmesine neden oluyormuş.

Fakat Mehmet bunun böyle olmayacağını düşünmüş. Futbolu çok seviyorsa o da o sahada olmalıymış. Bu nedenle Beden öğretmenine ‘’ Öğretmenin bugünkü maçta bende oynamak istiyorum’’ demiş. Öğretmeni de bunu kabul etmiş.

Maç başlamış ve Mehmet hayallerindeki gibi goller atamamış. Koşmaya çalışmış ama nefesi yetmemiş. Gol atmak için şut atmış ama gol olmamış. Maçı da kaybetmişler.

Sonra Mehmet üzgün bir şekilde derslere girmiş. Dersler bitince de tekrar servisine binerek evine gelmiş. Tekrar hayal kurmak, gerçeklikten uzaklaşmak istiyormuş. Bu nedenle evine gider gitmez yatağına yatmış ve hayal kurmaya başlamış.

Gene ışıklar onun üzerindeymiş. Taraftarlar onun için tezahürat yapıyormuş. O kadar mutluymuş ki Mehmet, bu dünyadan hiç kopmak istemiyormuş…

Aradan çokça zaman geçmiş. Mehmet büyümüş ve avukat olmuş. Hala içinde futbolcu olma isteği varmış. Yaşadığı hayat onu bazı yönlerden tatmin etse de içindeki o ukte hayatı boyunca devam etmiş. Fakat belli bir yaşa geldiği zaman bu günleri gülerek anımsamaya başlamış.

Avukat olarak başarılı bir kariyere sahip olan Mehmet, sevdiği bir kadın ile evlenmiş ve 1 tane çocuğu olmuş. Çocuğuna çok yakınlık göstermiş ve onun hayallerini hep merak ederek istediği yolda gitmesi adına teşvik etmiş.

Her insan hayatında bazı hayaller kurar. Bazı hayallere kavuşuruz, bazılarına ise kavuşamayız. Önemli olan hayallerimiz için ne yaptığımızdır. Mehmet futbolcu olmak istedi ama bunu sadece hayallerinde istedi. Gerçekte isteseydi bunun için çok çaba harcayabilirdi.

Hikayemizden almamız gereken ders gerçeklik ile hayal arasındaki ince çizgidir. İki dünya arasında hem benzerlik hem de uzaklık vardır. İnsanların hayal kurması çok güzel olsa da, eğer gerçekten istiyorsak mutlaka emek harcamamız gerekir. Emek harcadığımız zaman olaylar zaten kendiliğinden gelişir. Bunun yanında ailelerin görevi çocuklarına destek olmaktır. Çocukların kısıtlanması her zaman için en doğru davranış şeklide maalesef olmayabilir.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bir kaç gündür yaşananlarda epey haklılık payın vardı ve seni gayet anlıyorum söylediklerim biraz bahane gibi gelsede kendimi ifade etmede zorlanıyorum, ayrıcaa böyle dusunmen de cok hosuma gitti o yuzden benden 2 masali hakettin keske uyumani uzaktan bile olsa saatlerce izleyebilsem umarim ruyalararda bulusuruz iyi geceleer tatli ruyalar asktanem <3 (.❛ ᴗ ❛.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu