Mekselina ve Uyku Meleği Masalı

Mekselina, arkadaşlarına ve ailesine karşı duyduğu tavizsiz sevgi ve neşeyle coşan, oldukça sevimli bir kızmış. Evvel zaman içinde kalbur zaman yaşayan bu kız çevresi için aileler tarafından parmakla gösterilirdi.  Her zaman örnek bir çocuktu ve yine her zaman yemeklerini zamanında yerdi ve asla anne babasını of bile demezdi. Kızın tek sorunu uyku sorunuydu. Uykuyla ilişkisi epey bir çalkantılıydı. Uykuyla bir türlü geçinemeyen Mekselina birçok gecenin huzursuz geçmesine ve sabahların geç geçmesine neden olmuştu.

Akşamları yorgunluktan yatağına çekildiğinde bile, kitaplarını masasının üzerine saçılmış halde bırakarak, uykusuzluktan sızana kadar okurdu. Çünkü kolay kolay uykuya dalamazdı.  Işığı kapatıp yatağına yattığı her gece uyku ellerinin arasından uçup giderdi.

Bir gün okuldan eve geldikten sonra ailesine tarlada yardım eden Mekselina oldukça çok yorulmuştu ve zor da olsa sonunda uyuyakalmıştı. O uyku sırasında uyku meleğinin ziyaretine uğrayan Mekselina’nın hayatı değişecekti. Rüyasına giren uyku meleği Mekselina’ya şöyle seslendi; “Uykusuzlukla mücadele eden çocuklara yardım ediyorum,” diye fısıldadı.  “Amacım onların huzur içinde uyumasını sağlamak. Aylardır uyuyamadığını duyunca artık müdahale etmem gerektiğini anladım.”

Mekselina hala rüyadaydı ve rüyasında yanına tünemiş olan uyku meleği ona bir oyun teklif etti.  “Bu bir uyku oyunu, bayılacaksın. Aslında bundan sonra her akşam hemen uyuyacaksın dedi. Meraktan kulaklarını iyice meleğe veren Mekselina heyecandan ve mutluluktan adeta uçuyordu.

Uyku meleği Mekselina’ya uyku oyunun kurallarını basit bir dille detaylandırdı. Kurallar oldukça basitti.  Mekselina her gece tam olarak saat 21:00’de yatağına girecekti ve hayal kuracaktı. Uyku meleği de Mekselina uykuya daldığında ortaya çıkacak ve onu keşfedilmemiş, kimsenin bilmediği uçsuz bucaksız diyarlara götürecekti. Bu diyarda Mekselina maceradan maceraya katılabilecek ve hayallerini gerçekleştirmek için merak ve sonsuz fırsatlarla dolup taşacaktı.

Ancak bu uyku oyunun bir zorunlu kuralı vardı. Mekselina gerçekten uyumuş olmalıydı. Mekselina hayal dünyası oldukça geniş olan büyük bir hayalperest kızdı ve çeşitli fantezilerine dalmaktan büyük ölçüde zevk alırdı.  Ona büyük neşe getiren ve hayatını değiştiren aktivite işte bu uyku oyunuydu.

O unutulmaz ve hayat değiştiren olaydan beri Mekselina, Meleğin sözünü tutacağını bildiği için uyku saatini dört gözle bekler.  Melek, her gece Mekselina’yı bolca macera yaşadığı yeni yerlere götürür. Mekselina bu şekilde büyür ve bu oyunu uyku sorunu yaşayan diğer tüm çocuklara öğretir. Dünyayı değiştirir Mekselina. 

Daha fazla masal okumak isterseniz Uyku Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu