Meraklı Yılan ile Ejderha Masalı

Bir zamanlar sık çalıların ve uzun ağaçların olduğu büyük bir ormanda çok meraklı bir yılan yaşarmış. Ormanın her köşesini keşfetmeyi çok severmiş. Günlerden bir gün orman hayvanlarından, ormanın derinliklerinde bilinmeyen bir mağara olduğuyla ilgili bir efsane duymuş. Meraklı yılan burayı çok merak etmiş ve aramaya karar vermiş.

Ertesi gün sabah erkenden yola koyulup günlerce, haftalarca ormanda mağarayı aramış. Sonunda büyük bir kayanın kenarından mağaranın girişini bulmuş. Ancak giriş çok dar ve ufakmış. Bu yüzden yılan zorlanarak, sürüne sürüne içeriye zor girmiş.

Meraklı yılan mağaraya girdiğinde gözlerine inanamamış çünkü her yer inanılmaz derecede parlak ve güzel mücevherler, inciler ve altınla doluymuş. Bu muhteşem hazineden doldurmak için yanında getirdiği çantasını açtığı sırada büyük bir gürültü duymuş. Bu ses hazinenin koruyucusu ejderhanın sesiymiş. Ejderha izinsiz bir şekilde evine giren meraklı yılanı görünce çok sinirlenmiş ve onu kovalamaya başlamış. Yılan öylesine korkmuş ki bu mağaradan canlı bir şekilde nasıl çıkacağını bilmiyormuş.

Telaş içinde mağaranın içindeki köşelerden dönerken bilge bir baykuşla karşılaşmış.

Mağaradan çıkabilmek için ondan yardım istemiş.

Bilge baykuş,

  • Sana yardım edeceğim ama bir şartım var. Bir daha asla hırsızlık yapmayacağına söz vermelisin” demiş.

Meraklı yılan bir daha hırsızlık yapmayacağına söz vermiş.

Baykuş,

  • Bu ejderha uzun zamandır aç, onu besle. Böylece senin mağaradan çıkmana izin verecektir” demiş.

Meraklı yılan çantasında getirdiği yiyeceklerinden ejderhaya verip onu beslemiş. Ejderha o kadar mutlu olmuş ki yılanı affedip mağaradan çıkmasına izin vermiş.

Meraklı yılan böylece mağaradan sağ salim kurtulmuş. Bu olay sayesinde çok değerli bir ders öğrenmiş. Hırsızlığın hiçbir zaman iyi bir şeye yol açmadığını, nezaket ve iyilik yapmanın çok daha önemli olduğunu öğrenmiş.

Merak yılan evine döndüğünde başından geçenleri arkadaşlarına da anlatmış. Arkadaşları yılanın cesaretine hayran kalmış. Böylece ormandaki hayvanların saygısını kazanmış.

O günden sonra meraklı yılan, diğer tüm hayvanlara nezaketi ve iyiliği öğütleyip hep iyi örnek olmuş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu