Merdo Türküsünün Hikayesi

Eski zamanlarda çoğu gerçekten yaşanan birçok olay günümüze kadar masallar, hikâyeler ve türkülerle gelmiştir. Bu yaşanan olaylar büyük ders çıkarılabilecek yaşantılardandır. Özelikle türkülerle hâlâ severek dinlediğimiz dinledikçe huzur bulduğumuz araçlardan biridir. Türküler arasında bulunan Merdo türküsünün de oldukça hüzünlü bir hikâyesi bulunmaktadır.

Merdo’ nun Hikâyesi

Köyün birinde yaşayan Merdo, kimsesi olmayan fakir bir gençti. Çeşme başında gördüğü bir kıza aşık oldu kızda onu çok sevdi. Gizli gizli görüşüp aşklarını yaşarlardı. Bir gün başka bir köyde yaşayan zengin yaşlı bir adamın karısı vefat etti ve evinin içinde ona yardımcı olacak temizlik ve çamaşır, bulaşık yıkanması için birine ihtiyacı vardı bunun için de evlenmeye karar verdi. Yaşlı adam genç kızın babasına gelerek kızıyla evlenmek istediğini söyledi kızın babası ise adam zengin olduğu için kızı o yaşlı adama verdi ve evlendirdi.

Bunu duyan Merdo çok üzüldü perişan oldu ve her gün kızın evlendiği köye giderek bir kerede olsa kızı görmeye gidiyor ama bir türlü kızı göremiyordu. Merdo her kızı görmek için gittiği köprüye yine gitmişti bu defa onu bir meczup gördü o meczup haline acıdı ve kızın evlendiği yaşlı adama giderek olanları anlattı.

Yaşlı adam kıza dönerek sevdiğin biri olduğunu bilseydim seninle evlenmezdim dedi ve hallerine acıyarak git sevdiğinle görüş konuş üzülmeyin ben ölünce de evlenirsiniz ama dikkat et köylüye kimseye görünmemeye çalış bana laf getirme herkesin diline düşürme, diye tembihledi. Ve Bir aşk tekrar alevlenmeye başlamıştı. Gizli gizli görüşmeler yapılıyordu. Adamın yaptığı bu ince hareket her iki tarafı da mutlu etmeye yetmişti. Ancak beklenmedik olaylar olacaktır.

Genç Kızla Merdo’ nun Aşkının Hüzünlü Sonu

Genç kız ve Merdo gizli gizli buluşmaya ve konuşmaya başladı bir süre böyle devam etti. Ama bazı kötü niyetli köylüler kızın bir adamla sürekli buluştuğunu herkese yaydı. Duyan herkes yaşlı adama gelip gidip senin karın, kötü kadın oldu elin adamları ile görüşüyor diyerek birçok cümleler kurarak yaşlı adamı iyice öfkelendirerek Merdo’ya pusu kurması gerektiğini onu öldürmesi için iyice adamı ikna ettiler. Olan biten her şeyi gören meczup köprüye gider.

Merdo genç kız ile buluşacağı köprüye doğru gittiğini görür ve Merdo’yu durdurmaya çalıştı ama Merdo o meczubu dinlemeyerek yoluna devam etti meczup onu durdurmak için çok uğraşsa da durmadı ve köprünün üzerine çıkar çıkmaz yaşlı adam ve adamları Merdo’yu vurdular. Anlatılanlara göre onu ikna etmeye çalışan meczup bu hikâyeyi anlatarak türkü olmasına vesile olmuştur.

Merdo Türküsü Sözleri

Sözler oldukça dikkat çekici olması ile ön plana çıkıyor. Birçok sanatçı tarafından seslendirilen bu türkü yaşanmışlığı da en iyi şekilde hissettiriyor.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye  okumak isterseniz Türküler ve Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu