Mila ve Tina Çilek Yetiştiriyor

Yemyeşil çayırlarda gezintiye çıkan iki arkadaş Mila ve Tina ağaçların arkasında kocaman bir çalı görmüş. Bir de ne görsünler bu çalı çilek dolu. Her yeri çilek sarmış. Hemen toplamak istemişler ama topladıklarını nereye koyacaklarını bilememişler. Bu yüzden eve dönüp birkaç kap ya da poşet almak için geri dönmüşler. Annesine kocaman çileklerin olduğu çalılardan bahseden Mila onlardan reçel yapabileceğini söylemişti. Annesi çocukları tek başına göndermemek için kendisi de gelmiş. Bir de ne görsün gerçekten bolca çilek var. Yanlarında getirdikleri bütün kapları çileklerle dolduran aile, daha sonra reçel yapmaya koyulmuş.

Küçük Mila ve Tina sadece reçel değil farklı yiyecekler de yapmak istemiş. Bunun için çilekli bir pasta çok iyi fikirmiş. Kocaman büyük bir çilekli pasta yapmak istemişler. Hatta bu pastayı yapıp tüm arkadaşlarını çağırarak parti düzenleyeceklermiş. Annelerinin yardımıyla büyük pastayı kısa süre içerisinde yapmışlar. Hemen çevrendeki arkadaşlarını çağırmışlar ve kocaman bir parti düzenlemişler.

Miniklerin düzenlediği bu eğlence herkesin keyif alacağı bir etkinlik olmuş. Ayrıca minikler kendi arasında bazı kararlar almış. Her sene aynı gün çilek pastası partisi düzenlemek istemişler. Hepsi bu karara bayılmış. Gerçekten söyledikleri gibi her sene düzenledikleri partide kocaman çilekli bir pasta yapmışlar.

Birkaç sene içerisinde koca koca çilekler veren çalı yavaş yavaş ölmeye başlamış. Artık eskisi kadar güzel çilekler vermiyormuş. Bu durumu gören Mila ve Tina hemen bir önlem almak istemiş. Topladıkları çileklerden tohum elde etmişler. Daha sonra bu tohumları farklı yere ekerek yeni filizler çıkarmayı başarmışlar. Herkes bahçesine bu filizleri ekmiş ve kocaman çilekler elde etmiş.

Miniklerin yaptığı bu çalışma gerçekten çok işe yaramış. Hatta diğer arkadaşlarına örnek olmuş. Onlar da farklı meyve sebzeleri bahçelere ekerek kendi bostanlarını kurmuş. Bu durum öğretmenlerinin gözünden kaçmamış. Onları daha fazla bilgilendirmek için derslerde çeşitli meyve ve sebzelerin nasıl yetiştirdiğini anlatmış. Bu sayede herkes en sevdiği meyve ve sebzeleri kendi yetiştirebilecekmiş.

Çilekle başlayan mini bostan daha sonra farklı meyvelerin eklenmesiyle kocaman bir bahçeye dönüşmüş. Seneler sonra Mila ve Tina bahçeyi ziyaret ettiklerinde ne kadar doğru bir şey yaptıklarını anlamış. Hem kuşlar için ve diğer hayvanlara hem de insanların tüketebileceği bahçeye büyük katkı sağlamışlar. Onların sayesinde herkes taze meyve sebze yiyebiliyormuş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu