Mina ve Güzel Sevgi’nin Formülü

Bir zamanlar her kesimden insanın çok zengin olduğu ve bir yaşadığı bir ülke varmış. Bu ülkede Mina isminde küçük bir kız yaşarmış. Mina henüz ilkokula yeni başlamış. Herkesin zengin hayatı yaşadığı bu ülkede Mina çok mutsuzmuş. Mina’nın ailesi de bu zenginlerden biriymiş. Bütün günleri birbirinin aynısı oluyor, evden işe işten eve geldikleri an da sohbet etmiyorlarmış. Mina yaşanan bu hallerinden çok rahatsızmış. Çevresini gözlemlemekten çok keyif alan Mina herkesin neden bu halde olduğunu merak edermiş.

Mina bunun hakkında bir deney yapıp çözmeye karar vermiş. Ülkesinde hiçbir şekilde çiçek yaşamıyor, oluştukları an solup yok oluyorlarmış. İnsanların da bu çiçekler gibi olduğunu düşünmüş. Deney için araştırdığı bilgilerden ilgisiz kalan ve kötü şeyler söyleyen insanların daimi mutsuz kaldıklarını öğrenmiş. Bu öğrendiğinden sonra okuldan dönerken papatya tohumları almaya karar vermiş. Aldığı tohumları da evde yetiştirmeyi düşünmüş. Tohumları aldıktan sonra dışarıdan toprak da getiren Mina evde iki adet saksı bulmuş. Aldığı papatya tohumlarını narin ve özenerek bu saksılara ekmiş.

Tohumları ektiği saksılardan bir tanesini kendi odasına, diğer birini ise anne ve babasının odasına yerleştirmiş. Okuldan her gelişinde papatyalara biraz su vermiş ve “seni seviyorum” temalı güzel mesajlar fısıldamış. Annesiyle babasına da yalnızca saksıda papatya tohumu olduğunu ve ona bakmalarını istediğini söylemiş. Daha sonra ise kendi odasındaki çiçeği yetişene kadar anne ve babasının odasına girmemiş.

Odasında güneşin aydınlattığı bir köşeye yerleştirdiği çiçeğinin büyümediğini gören Mina hayal kırıklığı yaşasa da çiçeğini sulamaya ve sevgisini fısıldamaya devam etmiş. Bazı zamanlar çiçeği ile sohbet eden Mina yaptığı deneyin sonucunu ne kadar merak ettiğini sürekli dile getiriyormuş. Okuldan döndüğü bir gün çiçeğinin filizlendiğini görmüş. Çok heyecanlanan Mina merak etse bile anne ve babasının odasındaki çiçeğe bakmaya gitmemiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Mavi Tilki Masalı

Her gün yaptığı şeyleri aksatmadan tekrarlayan Mina çiçeğinin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü görmüş. Ülkesinde kimse birbirine güzel sözler söylemiyor çok duygusuz bir şekilde hayatlarına devam ediyorlardı. Mutsuzluğun kaynağının bu durum olacağını düşünen Mina bir kez bile çiçeğini ihmal etmemiş. Buna karşılık yetişridiği çiçeği tomurcuklanmaya bile başlamıştı.

Bir gün okuldan geldiğinde Mina karşısındaki manzarayla çok mutlu oldu. Her gün sevgisini gösterdiği ve suladığı papatyaları artık ona gülümsüyordu. Mina;

 ‘Yaşasın!’ diye bağırınca güzel Papatya;

 ‘ Beni kocaman bir sevgi ve sabırla büyüttün. Yaptıklarının karşılığı olarak sana bu güzel çiçeklerimi verdim.’ Dedi.

Hızlıca anne ve babasının odasındaki çiçeğe bakmak için koşan Mina oraya yerleştirdiği papatyanın öldüğünü gördü. Yaşadığı o günden sonra ise her gün anne ve babasına sevgi sözleri söyledi. Daha sonra fark etti ki anne ve babası zaman geçtikçe daha mutlu ve sevecen hale gelmeye başladı. Yaptığı bu deneyle Mina insanların sevginin ve güzel sözlerin etkisiyle mutlu olduklarını buldu. Artık attığı her adımda sevgisini hissettiren Mina ülkesini huzura ve mutluluğa erdirmeyi başardı.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu