Minik Arkeolog Masalı

Bir zamanlar küçük bir kasabada Mine adında küçük bir kız yaşarmış. Mine’nin babası arkeolog olduğu için tüm geçmişteki yaşamları, antik kalıntıları ve keşfedilmeyi bekleyen gizli hazineleri ortaya çıkarmak onun için çok heyecan vericiymiş. Babasıyla birlikte eski yaşamların olduğu uygarlıklara gider bir sürü araştırmalar yaparmış.

Bir sabah babasıyla birlikte ormanın derinlikte yer alan antik bir tapınakta araştırma yapmak için hazırlık yapmış. Aletlerle dolu küçük sırt çantasını alıp yola koyulmuşlar. Tapınağın içinde küçük bir bölüm bulmuşlar. Bu bölümde Mine esrarengiz, parlak bir taş bulmuş. Mine parlak taşı eline alır almaz, taşın üstünde yazı belirmiş.  Kim bu taşı iyi niyetle kullanırsa onun dileğinin gerçek olacağı yazıyormuş. Mine bu hayattaki en çok istediği Mısır piramitlerine gidebilmeyi dilemiş. O sırada mucizevi bir ışık belirip Mine, kendini bir anda Mısır piramitlerinde bulmuş.

Burada heyecan verici arkeolojik çalışmalara göz atmış. Daha önce hakkında babasından çok şey öğrendiği krallar vadisi, mısır firavunları ve daha birçok keşifleri yerinde görmüş. Mine bu olanların rüya olduğunu düşünmüş ancak hepsi gerçekmiş.

Mine elindeki sihirli taşa tekrar dokunup dağların tepesindeki yüzyıllar önce yaşayan dinozorların fosillerini keşfetmeye gitmiş. Mine farklı kültürlerden bir sürü insanla tanışmış. Onlardan bir sürü bilgi öğrenmiş. Sırt çantasında mı her zaman bulundurduğu not defterine notlar almış. Burada yaşadığı her şeyi babasına anlatmak için taşa dokunup geri dönmüş. Mine olanları babasına anlatmış.

 Mine’nin babası,

  • Bu taşı daha büyük iyilikler için kullanmak çok daha iyi olur kızım” demiş.

Mine babasına hak vermiş ve bundan sonraki dileklerini çok daha dikkatli kullanmış.

Dünyada her zaman insanların mutlu olmasını, hasta insanların en kısa sürede iyileşmesini ve nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasını dilemiş.

Bu iyi dileklerle birlikte taşın gücü daha da artmış.

Bu iyi dileklerle birlikte Mine büyüyünce babası gibi başarılı bir arkeolog olmayı dilemiş. Böylece keşfedebileceği yeni maceralara çıkabilirmiş.

Dünyanın daha iyi bir yer olduğuna emin olan Mine ve babası bu sihirli taşı yerine bırakmış.

O günden sonra Mine ve babası keşiflere birlikte çıkmışlar. Mine de babası gibi büyüyüp başarılı bir arkeolog olmuş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu