Minik Bebek ve Oyuncak Ayısı Masalı

Bir zamanlar kasabanın birinde şirin bir evde yaşayan küçük bir bebek varmış. Akşama kadar oyunlar oynayıp yorulan minik bebeğin uykusu gelmiş. Annesi ve babası bebeklerini odasına götürüp yatağına yatırmış. İyi geceler öpücüğü verip odadan ayrılmışlar. Ancak bebek bir türlü uyumuyormuş. Çünkü yatarken hep yanında olan, onun en sevdiği oyuncak ayısı bugün yanında yokmuş. Onun nerede olduğu ile ilgili hiçbir fikri yokmuş. O olmadan kendisini çok yalnız hissediyormuş.

Tüm bebeklerin yaptığı gibi ihtiyaçlarını ağlayarak istemek aklına gelmiş ancak anne ve babasını rahatsız etmek istememiş. Yatağın içinde doğrulup etrafa göz gezdirmiş. Oyuncak ayısını belki bir yerlerde görürüm ümidiyle bakmış ancak bir türlü bulamamış.

O sırada bebeğin sesini duyan evin köpeği Karabaş kapıyı ittirip içeriye girmiş. Minik bebek, Karabaş’a derdini anlatmak için konuşmak istese de hiçbir şey yapamamış. Çünkü henüz kendisini ifade edecek yaşta değilmiş.

Karabaş odanın içinde herhangi bir tehlike var mı diye etrafa göz gezdirmiş. Minik bebeğin uyumadığını görünce onun yanına gelmiş. Belki kendisi yanında olursa minik bebeğin uykusunun gelebileceğini düşünmüş. Minik bebek Karabaş’la oynamayı ve vakit geçirmeyi çok seviyormuş ancak uyumak için Karabaş’a değil oyuncak ayısına ihtiyacı varmış. Karabaş ne kadar uğraşsa da minik bebeğin uyumadığını görünce hemen aşağıya, bebeğin anne ve babasının yanına gitmiş.

Havlayarak yukarıda bir sorun olduğunu söylemiş. Sahipleri Karabaş’ın ne demek istediğini anlayıp hemen bebeğin odasına gelmişler. Minik bebek, anne ve babasının yanına geldiğini görünce hemen etrafına gülücükler saçmış.

Minik bebeği annesi Kucağına almış “Neden uyuyamadın bebeğim” demiş.

Bebek ellerini ve kollarını hızlıca sallamış ancak konuşamadığı için söylemek istediğini tam anlatamamış. Anne ve babasının kendisini anlamadığını görünce minik bebek ağlamaya başlamış. Babası,

  • Sanırım sorunun ne olduğunu anladım. Bebeğimizin her zaman yanından ayırmadığı minik oyuncak ayısı yanında değil belki de bu yüzden uyuyamıyordur” demiş.

Minik bebek babasının söylediklerini duyunca ağlamayı bırakıp neşelenmiş. Sonunda derdini anlayabildikleri için çok mutlu olmuş.

Anne ve babası odanın her yerinde oyuncak ayıyı aramışlar. Ancak hiçbir yerde oyuncak ayı bulunmuyormuş. Tam pes edeceklermiş ki Karabaş beşiğin kenarında küçük kahverengi tüylü bir şey fark etmiş. Çektiğinde bunun minik bebeğin oyuncak ayısı olduğunu fark etmiş. Sevinç içinde havlayıp ayıyı bebeğe vermiş. Minik bebek sonunda oyuncak ayısını bulduğu için çok mutlu olup etrafına gülücükler saçmış.

O gece yorgunluktan iyice gözleri kapanan minik bebek oyuncak ayısına sarılıp melekler gibi huzurla uyumuş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu