Minik Fare ve Koca Kedinin Masalı

Bir zamanlar küçük bir kasabada kendi halinde yaşayan minik bir fare varmış. Minik fare uygun bulduğu yerlerde tek başına yaşarmış. Çoğu zaman bulunduğu yeri değiştirmek zorunda kalırmış. Peynir en çok sevdiği yiyecekmiş. Ne kadar uzakta da olsa peynirin kokusunu alırmış. Çünkü bu kokuyu her yerden tanırmış. Bu anlamda adeta bir peynir uzmanıymış.

Bir gün olduğu yeri terk edip başka bir yer bulmaya karar vermiş. Sokakları yürümüş alabildiğince. Bir yerde karar vermek için bir peynir kokusuna ihtiyaç duyarmış. Peynir kokusunu aldığı yeri hemen kendisine mesken yaparmış. Aslında çok iyi bildiği böyle bir yer varmış. Fakat oraya gitmeye de biraz korkarmış.

Gitmeye cesaret edemediği o evde iri yarı bir kedi yaşarmış. Bu kedi, tam bir fare avcısıymış. O eve giden fare, bir daha geri dönemezmiş. Bu sebepten dolayı çok arkadaşını kaybetmiş. Kendisi de bu kayıplardan birisi olmamak için çok çabalamış. Ama sanırım artık yolun sonuna gelmiş ve minik fare kendi kendine: “Artık bize yol göründü. İstikamet koca kedinin olduğu ev.” demiş.

İstemeye istemeye koca kedinin olduğu eve doğru yürümüş. Sanki kendi cenazesine gidiyormuş gibi ilerlemiş. Sonra birden aklına bir fikir gelmiş: “Ne yapıp edip bu kediyle arkadaş olmak gerekir.” diye kendi kendine fısıldamış.

Koca kedinin en büyük zaafı, en çok sevdiği ciğermiş. Hemen bir kasabın yolunu tutmuş minik fare. Oradan koca kedi için ciğer toplamı. Kedinin olduğu eve gidip kapısını çalmış. Koca kedi kapıyı açıp bakmış. Minik fareyi görememiş. Tam olarak kapıyı kapatacakken minik fare seslenmiş: “Sana ciğer getirdin koca kedi.”

Kedi kulaklarının duyduğuna inanamamış. Hemen ciğeri alıp yemeye başlamış. Adeta kendini kaybetmiş. Karnı doyduktan sonra ciğeri getiren minik fare aklına gelmiş. Aslında koca kedi çok vefalıymış. Kendisine yapılan iyiliği asla unutmaz ve karşılıksız bırakmazmış. Hemen minik fareye yemesi için minik farenin önüne peynir bırakmış. Minik en çok sevdiği peyniri güzelce yemiş ve koca kendi ile minik farenin arkadaşlığı bu şekilde başlayıp sonsuza kadar devam etmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 7 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu