Minik Geyik Gizo Masalı

Bir zamanlar ormanın derinliklerinde yaşayan Gizo adında minik bir geyik varmış. Sonbahar bitip kış mevsimi yaklaşmaya başlamış. Orman hayvanları telaşla yiyecek stokluyor, yuvalarını kış için daha sıcak hale getirmeye uğraşıyorlarmış. Gizo daha yeni doğduğu için daha önce hiç kışı yaşamamış.

Ama sonbaharı öyle çok seviyormuş ki dökülen yaprak yığınlarının üstünde zıplamayı, ağaçtan düşen çam kozalaklarını oraya buraya fırlatmak çok hoşuna gidiyormuş. Yapraklar onun için sıcak ve yumuşak bir yatağı andırıyormuş.

Günlerden bir gün yaprak yığınlarında oynayan Gizo yanlışlıkla bir köstebeğin yuvasını dağıtmış. Yuvasının dağıldığını gören köstebek ağlamaya başlamış.

  • Şimdi Ben ne yapacağım? Neredeyse kış kapıda, yeni bir yuva inşa etmek çok zor” demiş.

Köstebeğinin yuvasını yanlışlıkla dağıttığını fark eden Gizo hatasını telafi etmek istemiş.

  • Benim dikkatsizliğim yüzünden evin dağıldı. Çok özür dilerim ama merak etme köstebek kardeş ben her şeyi düzelteceğim” demiş.

Gizo vakit kaybetmeden işe koyulmuş.

Minik toynakları ve minik burnuyla küçük bir çukur kazmış. İçine bulduğu kuru yapraklardan ve dallardan konforlu bir yatak yapmış. Kısa sürede işi biten Gizo köstebeğe yeni yuvasını göstermiş. Köstebek yeni yuvasına girince çok beğenmiş. İçi hem sıcak hem de çok konforlu olmuş. Köstebek Gizo’ya yardımları için çok teşekkür etmiş.

Gizo’da hatasını anlayıp, köstebek için sıcak bir yuva yapıp soğuktan kurtardığı için çok mutlu olmuş.

Artık hem köstebek hem de diğer hayvanlar kış için hazırmış. Gizo akşam olunca evine gitmiş. Kışın nasıl olabileceği ile ilgili hayaller kurarken tatlı bir uykuya dalmış. Susadığı için uykusundan uyanıp mutfağa gitmiş. Pencereden baktığında gökten beyaz ve küçük bir şeyler düştüğünü görmüş. Ayrıca içini bir ürperti kaplamış. Çünkü hava her zamankinden daha soğuk hissettirmiş. Heyecanla annesine seslenmiş.

  • Anneciğim bu dışarıdaki beyaz şeyler de nedir? Peki hava neden bu kadar çok soğuk” diye sormuş.

Annesi,

  • Dışarıda gördüğün bu  beyaz şeyler kar oğlum. Sonbahar bitti. Artık kış geldi” demiş.

Gizo,

  • Ama ben sonbaharı çok seviyordum. Kışın gelmesini istemiyorum” demiş.

Annesi,

  • Merak etme Gizo sonbahar bitince kış, kış bitince de ilkbahar gelir.Bu doğanın kanunudur. Bir şeyin bitmesi aynı zamanda yeni başlangıçlar demektir. Hadi şimdi doğru yatağa git” demiş.

Annesi böyle konuşunca Gizo artık kıştan korkmamaya başlamış. O gece annesine sarılıp tatlı bir uyku çekmiş. Kışın güzelliklerini keşfetmeyi sabırsızlıkla beklemiş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu