Minik Tonton Masalı

Bir zamanlar, çok uzaklarda, renkli çiçeklerle dolu büyülü bir ormanda Minik Tonton adında sevimli bir tavşan yaşarmış. Bu tavşan günlerini oyun oynamakla, arkadaşları ile koşuşturmayla geçermiş. Karnını doyurduktan hemen sonra eğlenmeye koyulan ve gün batana kadar da geri dönmeyen Minik Tonton’un hayatı yavaş yavaş değişmeye başlamış. 

Günler su gibi akıp giderken, ormandaki huzur ve sakinlik git gide azalmaya başlamış.  Vahşi ve sık ormanlardan gelen yeni hayvanlar, ormanın huzurunu bozmaya başlamış. Diğer hayvanların yiyeceklerine ve yuvalarına zarar veren bu yeni gelen hayvanlardan herkes korkarmış. Ne yapacağını bilemeyen Minik Tonton, kendisine yeni bir orman bulmaya ve tekrar huzurlu bir hayat yaşamaya karar vermiş. Minik Tonton ümitsizlik içinde yola çıkmış.

Daha önce gitmediği, görmediği yollardan geçen Minik Tonton, en yakın ormanın ne kadar uzaklıkta olduğunu merak etmiş. Derken tavşan, patikaların birinde parıldayan bir şey bulmuş. Büyüleyici bir rengi olan bu cisim tavşanın ilgisini çekmiş. Tavşan, bu cismi eline almış. Fakat Minik Tonton, bu cisimden dumanlar çıkmaya başladığını görünce korkmuş. Çok geçmeden, dumandan bir peri oluşmuş ve tavşan, perili bir lamba bulduğunu anlamış.

Peri gülümseyerek, “Merhaba Minik Tonton! Bir dileğin var mı?” demiş. Şaşkınlık içerisindeki Minik Tonton, huzursuzluk içinde yitip giden ormanını hatırlamış ve  “Evet, bir dileğim var. Tüm orman hayvanlarının mutlu olmasını istiyorum” demiş.

Peri, Minik Tonton’un dileğini duyunca çok memnun olmuş. Hemen ormanda yaşayan tüm hayvanları mutlu edebilmek için sihir yapmaya başlamış. Minik Tonton’un dileği gerçek olmuş, yeni gelen acımasız hayvanlar kaçarak ortadan kaybolmuş ve ormanda yaşayan her hayvanın yüzü gülerek dans etmeye başlamış.

Kuşlar ötüşmüş, tavşanlar zıplamış, ayılar kucaklaşmış ve kelebekler uçuşmuş. Ormanda birlik ve mutluluk hâkim olmuş. Minik Tonton çok sevinmiş ve periyi kucaklamış. “Teşekkür ederim peri! Bu büyülü anı asla unutmayacağım” demiş. Peri gülümsemiş ve Minik Tonton’a öğüt vermiş, “Unutma Minik Tonton, dostluk ve yardımlaşma her zaman en büyük sihirdir.”

Minik Tonton bu güzel deneyimiyle ormana dönmüş, her zaman yardımlaşmayı ve dostluğu kalbinde tutmuş. Ve ormanda yaşayan tüm hayvanlar birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamışlar.

Daha fazla uygu masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu