Minimini İle Pitipiti Masalı

Evveli zaman içinde kalburu, saman içinde bir varmış birde yokmuş… Minimini göllerde yaşayan ve karayı hiç sevmeyen bir kuğuymuş. Yaşadığı gölün tam karşısında başka bir tane daha yaşarmış. Ama ikisinin de oldukları gölden başka bir göle gitmek gibi bir niyetleri yokmuş.

Güneşli güzel günlerden bir gün mini mini gölde, pitipiti de karada gezinirlerken, durduk yere hiçbir şey yokken ortada kavgaya tutuşmuşlar. Tam da o sırada yavru bir kuğunun yanlarından geçmesiyle ve onları tartışır vaziyette görüp izlemeye başlamış. Kavga eden kuğular ve onları izleyen küçük kuğucuk dayanamamış” ikiniz de kuğusunuz ve çok güzel kuğularsınız neden sürekli tartışıp kavga ediyorsunuz? Annem babam bana tartışmanın ve kavga etmenin çok yanlış bir şey olduğunu söylemişlerdi. Acaba babamla annem yanlış mı biliyorlardı? Diye konuşmuş. Yavru ördek konuşurken minimini ve pitipiti ikisi de susmuşlar konuşacak bir şey bulamamışlar.

Minimini “ben sadece gölde yüzmek diğer kuğularla iyi geçinmeyi ve onlarla eğlenmeyi isterim” demiş… Ben de sadece toprakta, karada yaşamak diğer kuğularla birlikte anlaşmak ve iyi geçinmek isterim demiş. Yavru kuğu şaşkınlığını gizleyememiş.” Ama biz kuğular hem suda hem de karada yaşayabiliriz. Ben şimdi hanginizle konuşmalıyım diye sormuş.  Minimini ve Pitipiti bu soruyu duyunca şaşırmışlar ne diyeceklerini bilememişler, yavru kuğu devam etmiş” konuşmaya devam etmiş o halde kiminle konuşup kiminle evleneceğimi ben karar verebilirim. Hem kavga eden iki kuğu ile konuşmak istemem.

Çünkü kavga etmenin tartışmanın hiç doğru bir şey olmadığını düşünüyorum. Kuğuların yaşadıkları yerde birbirlerine yardımcı olmaları iyi geçinmeleri gerekmez mi” demiş. Minimini ve Pitipiti yavru kuğunun çok doğru konuştuğunu ve haklı olduğunu düşünmüşler. Küçük bir kuğu onlara ders niteliğinde akıl vermesi ikisinin de utanmasına sebep olmuş, akıllarını başlarına getirmiş. Mini mini ne evet çok haklısın o suda da karada da yaşayabiliriz. Etmemiz kavga etmemiz hiç de doğru bir davranış değil çok özür diliyorum. Hem yavru kuğudan özür dilemiş, hem de Pitipiti’ den.

Pitipiti evet söylediklerinde çok haklısın tartışmak ve anlaşmamız için hiçbir sebep yok. Kocaman gölde ve kocaman karada ikimiz de hatta bizden başka kuğular da güzel bir şekilde yaşayabilir demiş.

Yavru kuğu kendisinden çok büyük ördeklerin tekrar anlaşıp konuşabilmelerine çok sevinmiş, çok mutlu olmuş. Babasının ve annesinin öğrettikleri doğrultusunda bir kez daha anlamış ki konuşarak her şeyi halledebiliriz. Minimini ile Pitipiti birbirlerinden özür dilemiş iyi anlaşmaya başlamışlardı. Ve birlik oldukları için daha güzel zaman geçirmeye başladılar. Bazen Minimini karaya çıkıyor. Bazen de Pitipiti göle iniyormuş. Kavga etmek için ya da tartışmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını görüyorlarmış ve iyi İki arkadaş olmuşlar masal da burada bitmiş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu