Mutfaktaki Küçük Aşçı Masalı

Seda ve ailesi bir gün akşam yemeği sırasında en sevdikleri yemeği yapan annelerinin doğum günü olduğunu unutmuşlar. Anneleri bu duruma pek fazla aldırış etmese de Seda annesinin doğum gününü unuttuğu için çok üzülmüş. Ertesi gün bir plan yapmış. Evdeki herkesi toplamış ve annesine sürpriz bir akşam yemeği hazırlamak istemiş. Her gün kendilerine özenle sofra hazırlayan annelerine mükemmel bir sofra hazırlayarak doğum gününü kutlamak için harekete geçmiş. Ayrıca hem sofra hazırlayacak hem de pasta yapacaktı. Ama Seda mutfak hakkında hiçbir şey bilmiyordu.

Seda’nın annesi ne yapacağı sürpriz onun için büyük bir tecrübe olacaktı. Küçük yaşta mutfağa giren Seda babasından yardım alarak annesine mükemmel bir sofra hazırlamış. Annesinin en sevdiği yemekleri birer birer yapmışlar. Hatta Seda yaprak sarması bile yapmış. Biraz kalın olsa da ilk yapışına göre oldukça lezzetliymiş.

Akşam olduğunda annesi işten gelmiş ve Seda çok heyecanlanmış. Annesi bir hışımla mutfağa girip yemek hazırlama derdine düşmüş. Fakat bir de ne görsün sofra hazır ve mumlar yakılmış. Sofrayı görünce gözleri dolan annesi Seda’ya teşekkür etmiş. Seda mutfakta birbirinden farklı yemekler yaparken becerisini ortaya koymuş.

Yemek sonunda annesine pasta sürpriz yapan Seda annesinin gönlünü almayı başarmış. Annesine yaptığı her şeyi anlatmış. Annesi küçük kızının mutfakta hamarat bir şekilde yemek yapmasını çok şaşırmış. Ayrıca Seda bıçağın nasıl kullanacağını öğrendikten sonra daha dikkatli bir şekilde yemekleri yapmış. Mutfaktaki bütün aletlerin nasıl kullanılacağı hakkında babasından yemek yapmayı öğrenmiş. Bu sayede Seda doğru bir şekilde yemek yapabilmiş. Bu konuda babasının büyük emeği varmış.

Seda’nın yemek yapma becerisi her geçen gün artmış. Aslında sadece annesine sürpriz yapmak amaçlı mutfağa girmiş. Ama Seda mutfakta yemek yapmayı çok sevmiş. Dikkatli ve titiz bir şekilde birbirinden lezzetli yemekler yapar hale gelmiş. Hafta sonları ailesiyle birlikte kahvaltı sofraları hazırlıyor ve akşam yemeklerinde yardım ediyormuş. Ayrıca annesine bu zorlu işi yaptığı için binlerce kez teşekkür etmiş. Çünkü yemek yapmak son derece zorlu bir işmiş.

Hem çalışan hem de eve geldiğinde yemek yapan annesi bu zorlu görevi layıkıyla yerine getirerek uzun seneler ailesine lezzetli sofraları hazırlamış. Seda’nın gözünde annesi tam bir kahramanmış. Sadece yemek değil evdeki diğer işleri de yaparak herkese yatabiliyormuş. Seda bundan sonra kararlıymış. Annesine yardım edecek ve her geçen gün mutfaktaki yükünü azaltacakmış. Evde artık etrafı kirletmeyecek ve dağıtmayacaktı.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu