Nalan ve Neriman Kardeşler Masalı

Bir zamanlar Nalan ve Neriman adında iki kardeş varmış. Bu kardeşler yaşlarına göre çok akıllı ve dikkatlilermiş. Bu yüzden anne ve babaları onlara çok güvenir, her zaman ev de yalnız kalmalarında bir sakınca görmezlermiş. Bir gün anne ve babalarının yine işleri çıkmış. Şehir merkezine inmeleri gerekiyormuş. Nalan ve Neriman’ a gelmek isteyip, istemediklerini sormuşlar. Onlarda evde oynamak istediklerini, gelmek istemediklerini söylemişler. Anneleri babaları onlara güvendikleri için, kabul etmişler ve dışarı içleri rahat bir şekilde gitmişler.

Nalan ve Neriman yaşları küçük olmalarına rağmen, köy hayatını çok sever, her zaman bahçelerinde oynamak onlara huzur verirmiş. Evleri iki katlı, pembe ve yeşillikler içinde bir evmiş. Bahçelerinde salıncak, kediler varmış. Eğlenmeyi çok seviyorlarmış ve bütün günleri neşeli geçiyormuş. Kışın camdan kar izler, yazları ise yemyeşil bahçelerinde oynarlarmış.

O gün Nalan ve Neriman’ ın canları biraz sıkılmış. Ne yapsak diye düşünürken, akıllarına bir fikir gelmiş. Canları kek istemiş ve kek yapmak için, mutfağın yolunu tutmuşlar. Annelerinin keki nasıl yaptığını çok iyi izleyen kardeşler, ilk olarak yumurta ve şekeri çırpmaya başlamışlar. Her şey yolunda gidiyormuş. Diğer malzemeleri de eklemişler. Kek artık pişmek için hazırmış. Bir de kekin yanına kendilerine portakal suyu sıkmak istemişler. Bir sürahi kadar, portakal suyu hazırlamışlar. Bütün bunları yaparken, mutfak çok fazla dağılmış ve kirlenmiş.

Annelerine yük olmamak için, mutfağı toplamaya başlamışlar. Bulaşıkları yıkamış, tezgâhı temizlemişler. Tam temizlik bittiği zaman, fırın alarm vermiş. Keki çıkarmak için, eldiven takan Nalan, çok dikkatliymiş. Portakal suyunu bardağa koyup, kekin soğumasını beklemişler. Anneleri gibi keki de dilimleyip, oturma odasına gitmişler. Kendilerine bir çizgi film açmışlar. Bu esna da yiyip içmişler. Üzerlerine bir yorgunluk çökmüş. Çizgi film bittiğinde onların da uykusu gelmiş ve uyuya kalmışlar.

Akşam olduğunda anne ve babaları şehir merkezinden dönmüş. Kızların neden erkenden uyuduğunu merak etmişler. Hasta olduklarını düşünüp, telaşa kapılmışlar. Onları odalarına götüren anne babaları, yaptıkları meyve suyu ve keki mutfakta görünce, çok şaşırmışlar. Küçük çocukların bu keki nasıl yaptığını, bir türlü anlamamışlar. Daha sonra Nalan ve Neriman uyanıp, anne be babalarının yanına gitmiş. Anne ve babaları onları tebrik edip, sarılmışlar.

Anne ve babalarını mutlu eden şey, kızlarının onları bu kadar dikkatli izleyip, aynı şekilde yaptıkları şeyleri de dikkatli yapmaları olmuş. Daha sonra anne ve babaları onları karşılarına alıp bir konuşma yapmışlar. Bundan sonra canları bir şey istedikleri zaman, birlikte yapabileceklerini söylemişler. Anneleri elektrikli cihazlar ile çocukların oynamasının tehlikeli olabileceğini ve kazalar yaşanabileceğini söylemiş. Ev de kimse yokken böyle işlerle uğraşmamaları konusunda tembih etmiş. Kızlar annelerini dinlemiş ve o günden sonra çoğu şeyi birlikte yapmışlar.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu