Neşeli Çiftliğe Dönüş Masalı

Zamanın birinde büyük bir çiftlik varmış. Çiftliğin bahçesi meyve ve sebze ağaçları ile doluymuş. Dışarıdan geçenler mis gibi hanımeli kokusundan imrenerek çiftliğe bakarlarmış.

 Bu çiftlikte kuzular, inekler, atlar, tavuklar, ördekler varmış. Hepsi birbiriyle çok güzel anlaşırlarmış. Beraber çok keyifli zaman geçirir çok eğlenirlermiş. Çiftlikten kahkaha sesi hiç eksik olmazmış.

 Bir gün çiftliğin sahibi Mehmet amcanın çok uzak bir yere seyahate çıkması gerekmiş. Kızına da “Ben gelene kadar çiftliğe çok iyi bak. Hayvanları her gün besle ve etrafı  temiz tut.  Çiçekleri, meyveleri, sebzeleri sula. Çiftliğin bakımını sakın ihmal etme “ demiş. Ve gitmiş. Mehmet amca gidince kızı başta babasının tüm söylediklerini yapmış ama daha sonra çiftlikle pek ilgilenmemeye başlamış.

 Artık çiftlik hayvanları güzel yemekler bulamamaya başlamış. Etraf pis ve kirliymiş. Meyve ağaçları bile sanki küsmüş artık eskisi gibi meyve vermiyormuş. Bütün çiftlik Mehmet Amcayı çok özlemiş.

 En sonunda tavuk Gıtgıt’ın canına tak etmiş. Gıtgıt tüm arkadaşlarına gidip “Bu böyle olmaz. Mehmet amca gittiğinden beri kimse bizimle ilgilenmiyor. Bu akşam hep beraber toplanıp konuşmalıyız”  demiş.

 Güneş batıp hava kararınca tüm hayvanlar bahçedeki kerestelerin yanında toplanmışlar. Tavuk Gıtgıt “ Çiftlikte hepimiz çok mutluyduk. Ama artık kimsenin eski neşesi kalmadı. Ben çok düşündüm. Bir plan yaptım “demiş.

 İnek Mimi “ Haklısın, artık mutsuzluktan eskisi gibi süt bile veremiyorum. Mööö “ demiş.

 Kuzu Şuşu “ Peki planın ne Gıtgıt, ne yapacağız? Meee “ demiş.

Gıtgıt başlamış planını anlatmaya. Ve demiş ki “Kaçacağız.” Bütün hayvanlar bir ağızdan “Ne ama nasıl“ demiş.

 Uzun uzun konuşup tartışmışlar ve en son kaçmaya karar vermişler. “Yarın sabah Mehmet amcanın kızı traktörü bakıma götürecekmiş. O zaman bizde çiftlikten kaçabiliriz.” demiş Gıtgıt.

 Sabah tüm hayvanlar erkenden kalkmışlar. Çiftlikten sessizce kaçmışlar ve ormanın yolunu tutmuşlar.  Epey yürüdükten sonra artık hepsi yorulmaya ve acıkmaya başlamışlar . İnek Mimi “ Möö daha fazla yürüyemeyeceğim çok yoruldum” demiş.

 Yaşlı Meşe ağacının altında biraz dinlenmek için durmuşlar. O sırada tavşan Timi  yeşilliklerin arasından çıkagelmiş. Gıtgıt tüm olup biteni tavşan Timi’ye anlatmış.

 Timi “ Bakın dostlarım orman hayatı çiftlik hayatına benzemez. Ormanın  özgürlüğü çok güzel ama epey zorlu. Burada  yiyeceğinizi kendiniz bulmalısınız. Tehlikelere karşı kendinizi siz korumalısınız. Barınacak yer kendiniz bulmalısınız.” demiş.

 Tüm çiftlik hayvanları tavşan Timi’nin söylediklerini kara kara düşünmüşler. “ Benim bir fikrim var. Gelin çiftliğe hep beraber dönelim. Çiftliğe güzel bir bakım yapalım. Baksanıza çok kalabalığız. Hepimiz bir şeyler yaparsak eski güzel günlerine geri döndürebiliriz çiftliği.” demiş Timi.

 Döndüklerinde Mehmet amcanın kızı henüz çiftliğe geri gelmemişti . Sessizce çiftliğe girmişler. Kulübeden malzemeleri çıkarmışlar. Kimi süpürmüş kimi bahçe çitlerini yeniden rengarenk boyamış. Etrafı toplayıp düzenlemişler, ağaçları budamışlar. Hepsi el ele verip çiftliği eski haline getirmeyi başarmışlar.

  Hava kararırken traktörün sesi duyuldu. Traktörde iki kişi vardı. Ama uzaktan karartıları gözüküyordu ancak. Yaklaşınca bir de baktılar ki gelen Mehmet amca ve kızı! Gözlerine inanamadılar.

 Akşam büyük bir parti verdiler. Timi’ye hepsi teşekkür etti. “ Senin sayende pes etmedik ve neşeli çiftliğimize tekrar kavuştuk. “ dedi Gıtgıt. Tüm çiftlik çok ama çok mutluydu. Mehmet amca ile neşeli çiftlik, bol kahkahalı mutlu günlerine geri döndüler.

Daha fazla masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu