Obur Denizatı Masalı

Bir zamanlar uçsuz bucaksız okyanusların altında güzel Mercan kayalıklarının içinde yaşayan küçük bir denizatı varmış. Bu denizatını diğer denizatlarından ayıran özelliği çok yemek yemesiymiş. Normalde deniz atları üç yada dört öğün yemek yiyerek doyarmış. Ancak küçük denizatı akşama kadar ağzına ne bulursa atarmış. Yine de tam olarak doyduğunu hissetmezmiş.

Tuzlu su karidesi, planktonlar, larvalar ve daha birçok canlı türünü yemeye bayılırmış. Tıpkı elektrikli süpürgenin çektiği gibi yemekleri içine çekip emermiş.

Ancak küçük denizatı bir gün bu işi iyice abartmış. Gözüne kestirdiği küçük bir ahtapotu yemeye kalkışmış.

Ahtapotu yemeye çalışırken, ahtapotun dokunaçları ağzına yapışmış. Kurtulmak için ahtapotu bir oraya bir buraya çekiştiren küçük denizatı ne yaptıysa bir türlü ahtapotu ağzından çıkaramamış. Üstelik yardım istemek için kapalı olan ağzını kullanmamış. Küçük denizatı uzaktaki arkadaşlarına elini sallayarak dikkatini çekmeyi başarmış. Arkadaşlarının zor durumda olduğunu fark eden denizatları toplanıp yardıma gelmişler. Ahtapotu çıkartmak için her biri çekmiş ancak yerinden bile oynatamamışlar.

Deniz atları çaresizlik içinde bir şeyler düşünmüşler. Yardım için okyanusun en zeki deniz atına gitmeye karar vermişler. Bu deniz atının aklına güzel bir fikir gelmiş. Tüm denizatlarını yosunların çok olduğu bir bölgeye götürmüş.

Onlara kuyruklarıyla yosunlara tutunmalarını söylemiş.  Aynı anda tüm deniz atlarının burunlarıyla ahtapota tutunup çekmelerini söylemiş. Deniz atları ahtapota burunlarını dayayıp tüm güçleri ile çekmişler de çekmişler. Sonunda pat sesini duyup ahtapottan küçük deniz atını ayırmışlar. Küçük denizatı onu kurtardıkları için arkadaşlarına çok teşekkür etmiş.

Tüm denizatları arkadaşlarının kurtulmasına çok sevinmişler. Bu olayı çok komik bulup zaman zaman hatırladıkça gülüyorlarmış.

Tabii küçük denizatı da yemek konusunda bundan sonra açgözlü davranmamaya, her bulduğu yiyeceği ağzına atmamaya karar vermiş. Başına gelen bu olay ona iyi bir ders olmuş. Arkadaşları sayesinde şanslıymış ancak gelecek sefere böyle bir şans elde edemeyebilirmiş. O andan itibaren ne kadar yediğine dikkat eden iyi bir denizatı olmuş. O günden sonra onun için okyanusun en güzel köşesi olan mercan kayalıklarının içinde sonsuza kadar mutlu yaşamış.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz 5 yaş masallar Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu