Oduncunun Talihi Hikayesi

Bir zamanlar çok azimli, yaptığı her şeye emek veren bir adam varmış. Fakat ne kadar çalışkan olsa da verdiği bu emek yiyecek yemeği bile bulmasına yeterli olmazmış, kıt kanaat geçinirmiş. Ekmek parasını kestiği kütükleri siparişe göre haneden haneye taşımak, insanlara ısıtmaya yarayan malzemeleri satmakmış. Günün birinde yine ormandayken değişik şeyler duymuş.

Görmezden gelmiş ve şehre götüreceği kütükleri kesip yüklemeye devam etmiş. Yine tüm dikkatini işine vermişken garip birden hayvan iniltisine benzer bir şey duymuş. Çok fazla tırsmış ve cesaretini toplayıp sesin geldiği yere doğru adım atmaya başlamış. Gitmiş, gitmiş sonra bir bakmış ki dallanıp budaklanan çalıların arasında ışıl ışıl göz kamaştırıcı bir kız var. Anında gitmiş yanına ve onu kurtarmış, oduncu kıza sende kimsin deyip ismini öğrenmek istemiş. Kızda ilk onun ismini söylemesini istemiş.

Oduncu şaşkın bir şekilde yarım yamalak adını söylemiş. Kız oduncuya tanışmanın onun tarafından olduğunu söylemiş, bu kız adamın şansıymış.’’ Beni kurtardığın yerde senin olan paralar duruyor. ‘’ demiş kız. Oduncu anlam verememiş, kız bunun onun payına düşen tüm yıl çok emek verip aldığı para olduğunu söylemiş. Oduncu bir hayalde olduğunu düşünmüş bir an için.

Sonra gidip paraları almış. Şoke olmuş ve mutlu bir şekilde kulübesine geri gitmiş. Karına olan biteni anlatmış fakat ikisi de anlam veremiyormuş. Yaşamları farklı bir doğrultu göstermeye başlamış ve eski geçim dertleri olmadığından mesutlarmış. Herkeste nasıl bu kadar çabuk bir hayat değiştirdiklerini merak ediyor ve sürekli soru yağmuruna tutuyorlarmış. Adam doğruları söylüyormuş ve ormanda şansıyla denk geldiğini ifade ediyormuş.

Hiçbir şey yapmayan bir adam bu olan biteni duyunca ormana gitmiş, şansına ulaşmak için. Her yerde onu aramış ve sonunda korkunç görünüşlü bir kadın ortaya çıkmış, adam şansının bu olduğuna inanmakta güçlük çekiyormuş. Kadın şansın emek vermekle doğru orantılı olduğunu söylemiş. Adam bunu duyar duymaz ışık hızıyla ormandan kaçmış çünkü çalışmak ve emek göstermek ona göre değilmiş. Küçük yaşamında hiçbir şey yapamadan göçüp gitmiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu