Okul Yolu Hikayesi

Küçük bir kasabada yaşayan mutlu bir aile varmış. Kasaba çok küçük olduğu için okula gitmek isteyen çocuklar her gün yürüyerek şehre okula gidiyormuş. Kasabaya yeni taşınan aile bu duruma çok şaşırmış çünkü her gün öğrenciler yürüyerek okula gidip gelmeleri çok zormuş bir gün bu aile çocuklarını okula getirirken çocuklardan birinin babasının bastonla yürüdüğünü görmüş.

Bu baba her gün çocuğunu okula getirmek için çok zorlanıyormuş babanın çocuğu da her gün ilk derse geç kalıyor ve öğretmenleri tarafından ceza alıyormuş ama çocuk bu durumu asla öğretmenlerine söylememiş. Çünkü babası sakat olduğu için onunla dalga geçerler diye düşünüyormuş.

Yine bir sabah herkes okulun yolunu tutup okula varmak üzereyken bu çocuk evden yeni çıkmış babasıyla yola koyulmuş ilk derse geç kalmış ikinci derse girdiğinde öğretmeni masaya çağırmış neden her gün ilk derse gelmediğini sormuş çocuk hiçbir şey söylemeden ağlamaya başlamış.

Öğretmeni de ceza verip yerine oturmasını söylemiş bu her gün böyle devam etmiş çocuk akşam eve dönmek için babası almaya gelmiş eve dönmek için yola koyulmuş kasabaya yeni taşınan aile bu duruma bir çözüm bulmak için öğrencilerin yürüyerek değil de daha hızlı ve yorucu olmadan okula gitmeleri için çözüm yolları aramaya başlamış.

Gel zaman git zaman bir çözüm bulamamışlar bir gün yine okula giderken bastonlu babayla çocuğu yolda görmüşler sonra “sizde mi geç kaldınız? diye sormuş. Baba “hayır biz her gün bu saatte gidiyoruz.” demiş. Yeni taşınan aile çok şaşırmış ders saati çoktan başladı niye bu kadar geç gittiklerini sormuş.

Çocuğun babası yürümekte zorlandığını ve bu yüzden çocuğunun geç kaldığını söylemiş iki aile yol boyu sohbet etmiş babalar çocukları okula bıraktıktan sonra çocuklar okula gitmiş ve babalar köyün yolunu tutmuş yolda sohbete devam ederken yeni taşınan aile “bu duruma bir çözüm bulmak lazım” demiş.

Bastonlu baba bu yıllardır böyle hiç kimse çözüm bulamadı demiş yeni taşınan aile adama sormuş “kendi imkanlarımızla bir şeyler yapsak” demiş. Bastonlu baba “nasıl bir şey yapabilirsiniz” diye sormuş. Adam köyde “at ya da eşek var mı?” diye sormuş. Bastonlu baba köyün muhtarı da iki tane atın olduğunu söylemiş.

Adamın aklına çok güzel bir fikir gelmiş ve hemen köyün muhtarına gitmişler ve atlarını satın almak istediğini söylemiş muhtar köyde sadece atın onda olduğunu ve vermek istemediğini söylemiş vermemiş bastonlu baba çok üzülmüş eve dönmüşler yeni taşınan aile bu duruma çok kızmış.

Çünkü tek çözüm yolunun bu olduğunu düşünmüşler bir gün tekrar muhtarın kapısına dayanmış ve durumu anlatmış muhtar çok şaşırmış ve bunu baştan söyleseydiniz verirdim demiş ve hemen atları vermiş.

Yeni taşınan aile çok sevinmiş ve atlarla birlikte hemen eve dönmüşler döner dönmez yarın ders saatine kadar yetiştirmek için at arabası yapmaya başlamışlar gece yarısına kadar uğraşıp arabayı bitirmişler sabah herkes okulun yolunda giderken bastonlu baba ve yeni taşınan aile at arabasıyla yola çıkmış.

Herkes yolda yürürken tıkkıdı tıkkıdı diye sesler duymaya başlamış arkalarına dönüp baktıklarında bir at arabası olduğunu görmüşler ve çok şaşırmışlar baba yolda giden bütün çocukları toplayıp okulun yolunu tutmuşlar herkes hem çok mutlu ve geç kalmadan okula gidebiliyormuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu