Ördek Vakvak Masalı

Bir zamanlar küçük bir ördek yavrusu varmış. Bu ördek yavrusunun adı Vakvak’mış. Küçük balıklarla dolu bir gölün kıyısında mutlu bir şekilde yaşarmış. Vakvak doğduğundan beri hep yalnızmış. Büyük abi ve ablalarını hatırlamıyormuş. Vakvak’ın tek arkadaşları göldeki minik balıklarmış. Onlardan yemek bulmayı ve yüzmeyi öğrenmiş.

Ancak günler geçtikçe Vakvak’ın yalnızlığı onu üzmeye başlamış. Onları çok hatırlamasa da her zaman ailesini özlüyormuş. Bir gün onlarla tekrar karşılaşacağını hayal ediyormuş.

Güzel bir günde Vakvak gölde yüzmeye gitmiş. Kanatlarını yıkarken arkasından bir ses duymuş. Arkasını döndüğünde karşısında beyaz güzel bir kuğu görmüş. Vak vak güzelliğine hayran kaldığı kuğunun yanına doğru yüzmüş. Dayanamayıp onunla konuşmuş.

  • Merhaba güzel kuğu. Benim adım Vakvak. Çok güzelsin. Keşke ben de senin gibi güzel olabilseydim” demiş.

Kuğu minik ördeğe cevap vermiş.

  • Merak etme minik ördek sen de çok güzelsin. Ancak neden yalnızsın? Annen ve kardeşlerin neredeler?” diye sormuş.

Vakvak üzgün bir şekilde cevap vermiş.

  • Doğduğumdan beri yalnızım. Ne annemi ne de kardeşlerimi hatırlamıyorum.” demiş.

Kuğu üzgün olan Vakvak’ın yanına gelerek,

  • Şu uzun sazlıkların arkasında bir göl daha var. Orada bir sürü ördek yavrusu görmüştüm. İstersen seni oraya götürebilirim.” demiş.

 Vakvak heyecanla bu teklifi kabul etmiş. Kuğu ile birlikte göle gitmek için hazırlanmış. Kendisine arkadaşlık eden balıklara çok teşekkür etmiş. Daha sonra kendilerini ziyaret edeceğini söylemiş. Güzel kuğuyla birlikte sazlıkların arasından cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde geçip göle ulaşmışlar.

Kuğu ördeğe,

  • İşte bunlar senin ailen. Hadi onların yanına git” demiş ve oradan ayrılmış.

Vakvak yardımları için beyaz kuğuya teşekkür etmiş.

Vakvak anne ve kardeşlerinin gitmeden onlara güzel görünmek için tüylerini düzeltmiş. Kendisini gören annesi ve kardeşlerine doğru yüzmüş. Annesi ve kardeşleri bir zamanlar kaybolan Vakvak’ı görünce sevinç gözyaşları dökmüşler ve Vakvak’a sarılmışlar. Vakvak’da  annesi ve kardeşlerine doyasıya sarılmış.

Vakvak hayallerinden asla vazgeçmediği için ailesine kavuştuğunu anlamış. O günden sonra Vakvak ailesi ile çok mutlu yaşamış. Eskiden kendisine göz kulak olan balık arkadaşlarını ve ailesini bulmasına yardımcı olan güzel beyaz kuğuyu asla unutmamış.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Hikaye Oku Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu