Orman Dede Masalı

Bir zamanlar doğada yürüyüş yapmaya bayılan küçük bir çocuk varmış. Bir gün evlerinin yakınındaki ormanda yürüyüş yapmak için dışarıya çıkmış. Orman yolunda daha önce görmediği küçük bir yol keşfetmiş. Küçük çocuk bu yolda yavaşça ilerlemiş. Sık çalıların arasından nihayet geniş bir açıklığa ulaşmış.

Her tarafta devasa ağaçlar, rengarenk çiçekler ve bir sürü orman hayvanları karşısında duruyormuş. Küçük çocuk doğanın bu büyüleyici güzelliği karşısında hayran hayran bakarken yolunu kaybetmiş küçük bir tavşan görmüş. Küçük tavşanı kucağına alıp evini bulması için ona yardım etmeye karar vermiş.

Küçük çocuk tavşan evine götürürken  ormanda daha önce hiç görmediği yerler keşfetmiş.

Sonunda tavşan ailesinin yuvasını bulmuş. Küçük tavşanı ailesine teslim etmiş. Tavşan ailesi teşekkür eder gibi küçük çocuğun arkasından bakmışlar.

Küçük çocuk dönüş yolunda uzun ve beyaz sakalları olan yaşlı bir adam görmüş. Küçük çocuk önce korkmuş.

Yaşlı adam yolunu kaybetmiş gibi görünen küçük çocuğa sormuş.

  • Merhaba ufaklık sakın korkma. Ben bu ormanda yaşayan bir ihtiyarım. Birçok insan bana Orman dede der. İstersen sen de bana böyle seslene bilirsin. Söyle bakalım senin bu ormanda ne işin var?”  Demiş.

Küçük çocuk utanarak cevap vermiş.

“Merhaba Orman dede. Ormanda yürüyüş yapıyor ve doğanın tadını çıkarıyorum.” demiş.

Orman Dede,

  • Aferin bu çok güzel ancak doğaya nasıl davranmamız gerektiğini biliyor musun?” diye sormuş.

Küçük çocuk daha önce bunu hiç düşünmemiş.

Orman dede sözlerine devam etmiş.

  • Doğaya çok saygılı davranmalıyız. Tüm canlılara nazik davranmalı ve elimizden geldiğince onlara yardım etmeliyiz. Çünkü doğa bizim dostumuzdur onu iyi korumalıyız.”

Demiş.

Orman dede ve küçük çocuk, ormanda yollarına devam ederken, bazı yerlerin atılan çöpler yüzünden kirlendiğini fark etmişler. Ormanın içinden akan nehrin üstünde plastik şişeler, soda şişeleri ve plastik poşetler yüzüyormuş.

Küçük çocuk ormanı bu halde görünce çok üzülmüş. Hiç vakit kaybetmeden bulduğu çöpleri toplamaya ve çöp kutusuna atmaya başlamış. Birlikte ormanı temizleyip eski haline döndürmüşler.

Küçük çocuk orman dedeye öğrettiklerinden dolayı çok teşekkür etmiş.

O günden sonra artık ormana sadece yürüyüş yapmak için değil, bilinçli bir çevreci olarak gitmiş. Her gittiğinde orman dedeyi de ziyaret etmeyi ihmal etmemiş.

Küçük çocuk okuldaki arkadaşlarıyla yaşadıklarını paylaşıp, herkesi dünyamızı korumak için üzerine düşeni yapmaya teşvik etmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 3 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu