Orman Kralı Tika Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarların birinde bir orman varmış. Bu orman o kadar büyükmüş ki neredeyse tüm canlılar bu ormanda yaşıyormuş. Zürafalar, aslanlar, kaplanlar, ayılar, kurtlar ve daha birçok hayvan iç içe bir yaşam sürüyormuş.

Ormanların kralı olarak bilinen Tika ismindeki aslan oranın koruyucu görevini üstleniyormuş. Tika orman sakinlerinin her birini tanıyor ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı onların üzerine titriyormuş.

Yırtıcı hayvanlar arasında yer alan aslanlar aç kaldıklarında etrafındaki canlıları yeseler dahi Tika onlara benzemiyormuş. Onda adeta anneye benzer bir yön varmış. Kendi yaşadıkları orman içinde yer alan her bir hayvanı yavrusu gibi seviyormuş Tika.

Günlerden bir gün farklı bir ormandan sürü halinde aslanlar gelmiş. Tika bir hayli sinirlenmiş. Onların diğer orman sakinlerine zarar vereceğini düşünerek bir anda kükremiş;

“Burada ne geziyorsunuz.” demiş.

 Aslanlardan en büyük olanı;

 “Burada yiyecek kokusu alıyoruz ve çok açız” diye cevap vermiş.

Tika bulunduğu yerde iyice sinirlenmeye başlamış. Kimse onun arkadaşlarına zarar veremez ve hatta böyle bir şeyi düşünmeye cüret edemezlermiş. Bunlar nasıl olurda Tika’yı tanımadan buraya yiyecek bir şeyler bulmaya gelmiş olabilirlerdi. Tika,

“Buraya yemek için gelmeye nasıl cüret edersiniz?” dedi.

Bunu duyan aslan iyice sinirlenerek;

“Ben ve ailem açız ve burada yiyecek kokusu alıyoruz. Çekil önümüzden” dedi.

 Tika üstlerine doğru yürüdü ve;

 “Buradan size yiyecek çıkmaz. Derhal burayı terk edin” der.

O sırada arka taraflardan bir ceylan gelir. Ceylanı gören aslan sürüsü hücum için hazırlanırken Tika arkadaşlarının bölgeye gelmesi için ıslık çalar. Tüm ormanda yer alan canlılar o alanda toplanı verir. O sırada karşı sürüden bir aslan ceylana âşık oluverir.

Hâl böyle olunca kendi sürüsüne buradan dönmeleri gerektiğini ima edip durur. Fakat aslan sürüsü hiç oralı değildir. Ceylana âşık olan aslan ise bunun üzerine Tika’nın tarafına geçmek ister.

Tika ilk önce buna karşı çıkmış olsa da onu da aralarına kabul eder. Hep birlikte aslan sürüsünü oradan uzaklaştırmayı başarırlar.

Tika bir süre yeni gelen aslanı gözlemlemeye başlar. Fakat onda gün geçtikçe değişik bir şeylerin var olduğu düşüncesine kapılır. Çünkü gelen aslan ceylanın peşinden ayrılmıyor ve o nereye gitse ona yaklaşmaya çalışıyordur.

Tika bu durumdan iyice huylanarak sinirlenmeye başlar. Aslanın gizlice ceylanı yiyeceğini düşünür. Oysa asla ceylana âşık olmuştur. Tika;

 “Sen neden ceylanın peşinden dolanıp duruyorsun. Onu yemek istiyorsan burayı derhal terk et. Yoksa seni burada yaşatmam” der.

Aslan üzülür ve ne diyeceğini bilemez. Gözlerinden bir iki damla yaş süzülür. Bunu gören Tika onun ceylanı yemek istemediğini anlar. Fakat ne yapmak istiyordu bir türlü çözemez. Tika:

“Onu yemek istemiyorsan neden onun peşinden ayrılmıyorsun?” diye sorar.

Aslan;

“Ona âşık oldum fakat bunu söyleyemiyorum.” der.

Tika ise bu durumu ceylana anlatarak onun fikrini alır. Ceylanda ona âşık olduğunu fakat korktuğunu söyler. Tika onun korkmaması gerektiğini belirtir ve ormanda hiç görülmemiş bir düğün yapılır.

Aslan ve ceylan muhteşem bir düğün ile evlenerek sevginin korkudan daha önde geldiğini herkese gösterirler.  

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu