Ormanlar Kralı ve Dedikoducu Sırtlan Masalı

Afrika kıtasının geniş ormanlarında yaşayan bir aslan kral varmış. Bütün hayvanlar ona hem saygı duyuyor hem de çok korkuyormuş. Görkemli yelesi ve sert bakışları ile hayvanların en heybetlisi oymuş. Sert olmasına sertmiş ama bir o kadar adaletli ve yardımsever bir kralmış.

Günlerden bir gün ormana yardıma muhtaç, beceriksiz küçük bir maymun gelmiş. Cömert aslan kral, bu maymuna yardım etmeye karar vermiş. Ona hayatta kalması için nasıl ağaçlara tırmanılacağını ve nasıl yiyecek bulacağını bir bir öğretmiş.

Yine günlerden bir gün aslan kral ormanda gururla yürürken bir ağlama sesi duymuş. Yavaşça yaklaşıp, bir avcının yaralamış olduğu küçük bir tilki ile karşılaşmış. Aslan kral hiç tereddüt etmeden tilkinin yaralarını 

sarıp, yardım etmiş.

Tilki aslan kralın yaptıklarına çok minnettar olmuş ve teşekkür etmiş. Tilkinin durumundan duygulanan aslan kral, ona ve maymuna güzel bir yer inşa edip, onların arkadaş olmasını sağlamış.

Aslan ormandaki hayvanların sorunları ile ilgilenirken bir gün ormana bir sırtlan gelmiş. Yalan ve dedikodu yaparak hayvanların birbirleriyle arasını bozmuş. Ormanda huzursuzluk baş göstermiş.

Aslan Kral çok geçmeden bir şeylerin ters gittiğini anlamış.

Bütün hayvanları toplayıp büyük bir toplantı yapmış ve hepsini bir bir dinleyip bu olayın sorumlusu sırtlanı huzuruna çıkarmış. Bu yaptıklarından dolayı aslan çok sinirlenmiş ve sırtlanı ormandan sürmeye karar vermiş. Diğer hayvanlara da duydukları her şeye inanmamaları gerektiğini tembih etmiş.

Tüm bu sorumluluklar aslanı yok yormuş ve bir gün çok hastalanmış. Aslanı nasıl iyileştireceğini bilmeyen hayvanlar, onun için çok endişelenmiş.

Tilki ve maymun daha önce aslanın kendilerine öğrettiği dersleri hatırlamış. Aslanla ilgilenmeye ve öğrettiği her şeyi uygulamaya karar vermişler.

Onu asla yalnız bırakmamış, gece gündüz başında nöbet tutmuşlar. Onların da gayreti ile aslan kral kısa sürede iyileşmiş.

Böylece arkadaşlarının tüm dersleri öğrendiklerine, akıllı ve sorumlu birer hayvan haline geldiklerine çok sevinmiş.

Aslan kral her zaman olduğu gibi o günden sonra da yine ormanda adaletle hükmetmiş. Ne kadar güçlü ve kudretli olunursa olunsun, başkalarına karşı cömert ve şefkatli davranmanın her zaman daha önemli olduğunu herkese göstermiş.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu