Ormanların Küçük Canlıları Masalı

Yazın en sıcak olduğu günlerde karınca ailesi sıcak soğuk demeden çalışmaya devam ederdi. Bu küçük canlılar son derece hamarattı. Birçok farklı yiyeceği yuvasına taşırdı. Uzaktan onları izleyen diğer canlılar hayretle yaptıkları işlere bakarlardı. Hem birbirlerine bağlı hem de kurallarını asla bozmazlardı. Minicik bedenleri ile birlikte büyük iş başarırlardı.

Küçük gezgin Ali bu özel canlıları takip etmeye başlar. Bir gün ailesiyle piknik yapmaya gittiği yerde karıncaların yaşamını merak eder. Merakla onları izler ve yiyeceklerini nereye götürdüklerini görür. Sabırlı bir şekilde tüm hareketlerini izleyerek onları anlamaya çalışır. Bu canlılar aileleri için her türlü fedakârlığı yapmaktaydı. Bu durum Ali’nin gözünden kaçmadı. Kendisi de ailesi için fedakar olmalıydı. Karıncaların bu kadar azimli çalışması onu etkiledi. Artık karıncaları incelemek için daha da kapsamlı çalışması gerektiğini anladı. Bunun için öğretmeninden destek aldı. Öğretmenine karıncalarla ilgili çalışmalar yapmak istediğini söyledi. Bu sayede tüm arkadaşlarına karıncaların ne kadar çalışkan olduğunu anlatabilecekti.

Gezgin Ali yine bir gün karıncaların yoğun olduğu bir bölgede çalışmalarını sürdürür. Bu çalışmaları yaparken daha farklı şeyler keşfeder. Sadece karıncalar değil diğer farklı canlılarda toprak altında bir çok işe yarar. Öncelikli olarak solucanları görür. Solucanların neden sürekli toprak altında gezdiğini sorgular. Kısa süre sonra solucanların toprağa havalandırdığını anlar. Toprak için besin üretimine katkıda bulunan solucanların yaşamı Ali tarafından merakla izlenir. Ali tüm bu bilgileri toplayarak kendisine bir kitap yazmaya karar verir. Kitapta doğa hakkındaki her detayı anlatmak ister. Öncelikli olarak gördüklerini fotoğraf makinesinde çekip kitabında açıklar. Bu kitap Ali için büyük bir başarıya imza atmaktır. Kitabın ilgi görüp görmemesi önemli değildir. Ali sadece gördüklerini kalıcı bir şekilde muhafaza etmek için bu kitabı yazmıştır. Öğretmeni ve ailesi tarafından her zaman desteklenmiştir.

Doğa bilincinde olan Ali hem çevresi hem de arkadaşlarına doğadaki güzellikleri anlatmıştır. Doğanın içindeki canlıların küçük ama çok fazla işe yaradığını anlatan hikayesi ile birlikte ormanların küçük canlılar adlı kitabı son derece popüler olmuştur. Kısa süre içerisinde kitap binlerce satmıştır. Ali bu başarıyı tek başına kazanmıştır. Ailesi Ali’yle gurur duyuyordur. Ali hem farkındalık yaratmış hem de doğadaki canlıların ne kadar işlevsel olduğunu ortaya çıkarmıştır. Doğadaki canlılar birçok farklı özelliği ile doğaya katkıları sayesinde canlılığın devamını sağlamaktadır. Ali yaşına göre büyük bir iş başarmıştır.

Ali’nin kitabının bir anda popüler olmasıyla beraber Ali farklı işlere koyulmaya karar vermiştir. Karadaki küçük canlıları daha detaylı inceleme fikri ile sivil toplum kuruluşlarından destek almıştır. Ali’yi destekleyen kurumlar onun ilerde bir bilim adamı olacağına inanarak desteklerini sunmuştur. Ali okuldan artan zamanlarını ormanın küçük canlıları için yazdığı hikayeye harcardı. Yaklaşık üç farklı bölümden oluşan kitabı yine bir öncekiler gibi binlerce satmıştı. Ali sürekli okunan kitabı hakkında gururla bahsederdi. Şimdilerde ise bu küçük kâşif bilim insanı olarak ülkesi için yararlı işlerde bulunur. Birçok farklı konuda doğanın bilincinde olmayı sağladığı işleriyle bilinir. Doğanın insanlara sunduğu faydalardan bahseder. Küçük yaştaki merakı insanlık için yarar sağlamıştır.

Daha fazla masal okumak isterseniz Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu