Örtünme, Değerli Olanı Korumaktır

Günlerden bir gün, bir babanın kızı yeni bir telefon aldı. Kızı, yeni aldığı telefona adeta gözü gibi bakıyordu. Onu özenle kullanıp olumsuz bir şey olmaması için büyük bir çaba sarf ediyordu. Bu durumu gören baba kızına, cep telefonunu aldığı sırada yaptığı ilk işin ne olduğunu sordu.

Kız, yeni almış olduğu cep telefonunun ekranı çizilmesin diye ekran koruyucu ve telefonun kendisi zarar görmesin diye de kılıf aldığını söyledi.

Baba, kızına bu davranış yapmak için onu zorlayan birileri olup olmadığını sordu. Kızı, bunu kendi isteğiyle yaptığını dile getirdi.

Baba, kızının bu davranışının cep telefonunu üreten firmaya bir saygısızlık olup olmadığını sordu bu sefer. Kız, firmaya karşı saygısızlık oluşturacak bir durumun olmadığını ve aksine firmanın satışa çıkardığı cep telefonunun kullanma kılavuzunda ekran koruyucu ve kılıf ile cep telefonunun muhafaza edilmesini tavsiye ettiğinden bahsetti.

Baba, kızının yeni aldığı bu cep telefonunun kötü ve değersiz bir ürün olduğu için mi telefonu bu şekilde koruma altına almak zorunda kaldığını sordu bu defa. Kız, bu soru karşısında yeni aldığı telefonun kötü ve değersiz olmadığını ve bunun aksine bu davranışı ile yeni aldığı telefonun zarar görmesini ve değersiz hale gelmesini önlemek için bunu yaptığını söyledi.

Baba, yeni alınan cep telefonunun kılıf ve ekran koruyucu ile örtüldükten sonra çirkin olup olmadığını sordu. Kız, yeni aldığı cep telefonunun kılıf ve ekran koruyucu ile çirkin olmadığını, çirkin olsa bile onu bu şekilde korumaya değer olduğunu ifade etti.

Baba, yüzünde büyük bir tebessüm ve şefkat ile kızının yüzüne baktı. Örtünmenin de böyle olduğunu ve değerli olanı korumak anlamına geldiğini söyledi. Baba ve kız birbirlerine büyük bir muhabbetle baktılar. Kız, babasının vermek istediği mesajı çok iyi anlamıştı. Elbette her şeyin yaratıcısı olan Allah’a karşı yerine getirilmesi gereken sorumluluklar vardı. Örtünme de bunlardan birisi idi. Nasıl ki bir cep telefonunu koruma anlamında büyük bir özen gösteriliyorsa, bir babanın kendisi için değerli olanın korunması için de özen göstermesi gerekirdi.       

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

İbretlik Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu