Özgür Kurt Masalı

Bir varmış bir yokmuş Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken bir ormanın derinliklerinde yaşayan  cılız bir kurt açıktan adeta ölmek üzereyken bir ev köpeğine rastlamış.

Köpek:

– Ne oldu sana Kurt kardeş demiş.

Kurt başına gelenleri bir bir anlatmış. Ormanda artık eskisi gibi yemek bulamadığını, bu yüzden zayıflayıp bir bitap düştüğünü söylemiş.

Köpek kurda dönerek:

– Bunun böyle olacağı çoktandır belliydi, düzensiz bir yaşam tarzın dostum bunun seni mahvedeceği ortadaydı. Bu ormanda ne kadar yemek bulabilirsin ki?  Niçin sen de benim gibi sürekli bir işte çalışıp benim gibi sürekli verilecek yemeklerini yemiyorsun demiş.

Kurt köpeğe karşılık vermiş.

– Ah ah eğer ki uygun bir yer bulabilseydim hiç buna itiraz eder miydim? Ama benim gibi bir kurda kim iş verir demiş.

Köpek:

– Merak etme kurt kardeş sen bu işi olmuş bil haydi şimdi benimle efendime gidelim. Benim işimi paylaşalım olsun bitsin demiş.

Kurt bu duruma çok sevinmiş böylece kurt ile köpek birlikte yola koyulmuşlar. Fakat yolun yarısına geldiklerinde kurt bir şey fark etmiş. Köpeğin boynundaki tüylerin dökülmüş olduğunu gözüne çarpmış. Bu yüzden merakla köpeğe sebebini sormuş.

– Söylesene köpek kardeş boynundaki tüyler neden döküldü demiş.

Köpek gülümseyerek cevap vermiş.

– Ah o mu hiç mühim bir şey değil canım sadece geceleri beni zincirle bağlıyorlar. Boynumdaki o iz de takılan tasmadan oldu demiş önceleri biraz acıtıyordu ama sonra çabuk alışılıyor merak etme demiş.

Kurt köpekten duyduğu sözler üzerine tedirgin olup hızla oradan uzaklaşmış. Zincirle bağlanmak hiç ona göre bir şey değilmiş. Uzaklaşırken de köpeğe şöyle seslenmiş.

– Köpek kardeş senin için belki hiç sorun olmayabilir ama ben asla bir parça yemek için hayatımı esir olarak yaşayamam demiş. Senin yerinde olsam asla yaşayamazdım demiş. Bu bana göre bir şey değil demiş. Belki çoğu zaman aç kalırım ama en azından özgür olurum demiş. Bizim yollarımız çok farklı, hadi sana Eyvallah demiş.

Kurt oradan hızlıca uzaklaşıp yine kendi ormanının yolunu tutmuş. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 3 yaş masalları ve hikayeleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu