Özgür Olmak İsteyen Kuş ve Emir Hikayesi

Günlerden bir gün, çok güneşli ve güzel bir havada ailesiyle birlikte pikniğe gelen Emir adında bir çocuk vardı. Bu çocuk çok yaramaz hiç yerinde duramayan biriydi. Ailesiyle pikniğe gidecekleri yere vardılar. Ailesi piknik sofrasını hazırlarken emir sağda solda koşuşturmaya başlamıştı, annesi de uyarmış kaybolma diye.

Emir piknik alanından az daha uzaklaşmış ve yolunu kaybetmiş farkında olmadan. Sağda solda ailesini ararken yanlışlıkla bir kuşa basmış kuş, “Ay!” diye ses çıkarınca emir de bir anda irkildi. Kuşa basınca kuşun kanadı kırılmıştı.

Emir kuşu eline aldı ve ağlayıp özür diledi. Yolunu kaybettiğini korktuğundan ne yapacağını bilemeyip yanlışlıkla bastığını söyledi. Kuş da ormanı ve piknik alanlarını bildiğini ve Emiri ailesine kavuşturacağını söyledi.

Beraber koyulmuşlar yola ve 1-2 saatin sonunda Emir ailesini buldu, annesi babası kardeşi çok sevinip mutluluktan ağladılar. Daha sonra Emir başından geçenleri anlatırken bir tane kuşu ezdiğini kanadının kırıldığını ve o kuş sayesinde ailesine kavuşabildiğini de anlattı.

Ailesi kuşun durumuna çok üzülüp alıp veterinere götürdüler kuşu, veteriner baktı ve çok kötü durumda olduğunu hemen ormana salmamalarını söyledi.

Emir ve ailesi de kuşu eve götürüp kafese koyup günlerce beslediler ama kuş da artık evine dönmek istiyordu. İyileştiğini söylese de Emir ve ailesi tam anlamıyla kuş iyileşmeden göndermek istemiyorlardı. Yine aradan günler geçmiş ve kuş ağlamaya başlamıştı. Yuvasını özlediğini, ormanın yeşilliklerini özlediğini söyledi.

Bunun üzerine emir ve ailesi kuşu bırakmaya karar verdiler. Kafesi açıp, artık yuvana dönebilirsin dediler ve kuş bunun üzerine pırrr diye fırladı kafesten mutluluktan havada bir tur dönmüş ve teşekkür etmişti kendisini iyileştirdikleri için, Emir de kuşa teşekkür etti ailesiyle kavuşturduğu için.

Sonra kuş giderken arkasından Emir “sana bir isim koyalım ve yine oraya pikniğe geldiğimizde sana öyle seslenelim” dedi. Kuş da kabul etti. Bundan sonra kuşun adı sakar olsun dedi emir. Ve yine bir yaz ayında hava güzel iken emir ve ailesi toplanmış pikniğe gideceklerdi. Sepetler hazırlandı, çıkmışlar yola.

Sonra kuşun olduğu bölgeye vardılar. Hamak kuruldu, piknik sofrası hazırlandı. Sakar’ a sesleniyorlardı. Sonra ormandan cıvıldama sesleri geliyordu, bir sürü kuş çıkageldi. Emir ve ailesi şaşkınlıktan gözlerini alamadı, sonra aralarından sakar fırladı, “Heyyy! Merhaba! dedi.

Emir ve ailesi Sakar’ı görünce çok mutlu oldular ve bu kadar kuş neden geldi diye sordular. Kuş da sizden yuvama geri dönerken bir tane kuş ile tanıştım, onunla yuvamız oldu sizin sayenizde bir eşim bir sürüde yavrularım oldu dedi.

Hepsi bir anda kahkaha atıp gülüştüler. Piknik sofrasının etrafı bir sürü kuş ile çevrildi hepsi aile gibi toplanıp vakit geçirdiler ve her sene yaz ayında ömür boyu Emir ve ailesi hem piknik hem de Sakar ve ailesini ziyaret için ormandaki piknik alanına gittiler.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu