Özür Dilemek Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehirlerden birinde özür dilemeyi bilmeyen bir çocuk yaşarmış. Bu çocuk bazen bilerek bazen de hiç istemeden insanların kalbini kırarmış ama sonrasında ne olursa olsun kalbini kırdığı kişilerin gönlünü almazmış. Bugüne kadar kimseden özür dilediği görülmemiş. Hep kendince bahaneler uydurur, “yanlışlıkla oldu canım isteyerek mi yaptım sanki” ya da “bir daha yapmam olur biter” gibi sözlerle durumu geçiştirirmiş. Kimsenin duygularına ve hislerine önem vermezmiş. Bir gün en yakın arkadaşının da kalbini kırmış, ona kötü sözler söylemiş. Arkadaşı bu duruma çok üzülmüş,

-Kalbimi çok kırdın, benden özür dilemen gerekiyor, demiş.

Ama özür dilemeyi bilmeyen çocuğun hiç özür dilemeye niyeti yokmuş.

-Sen de çok abartıyorsun, bir daha yapmam olur biter, demiş.

En yakın arkadaşı o kadar üzgün, o kadar kırgınmış ki bu kendisini geçiştiren cevap karşısında daha da kırılmış ve üzülmüş. Kendisini oldukça değersiz hissetmiş ve arkadaşına bir ders vermeye karar vermiş. Arkadaşına onu affettiğini söylemiş ve ertesi gün en sevdikleri parkta buluşmak için sözleşmişler. Özür dilemeyi bilmeyen çocuk parka gitmiş arkadaşını beklemeye başlamış.

Beklemiş, beklemiş ama ne gelen olmuş ne de giden. O da epey bir süre bekledikten sonra evine dönmüş. Ertesi gün yolda arkadaşı ile karşılaşmış ve ona sitem etmiş:

-Dün seni saatlerce bekledim neden gelmedin?

-Canım gelmek istemedi, vazgeçtim.

-Nasıl olur? Neden haber vermedin?

-Çok abartıyorsun, demiş arkadaşı ve kendisini hiç umursamadan yoluna devam etmiş. Ertesi gün parkta karşılaşıvermişler. Özür dilemeyi bilmeyen çocuk arkadaşı ile top oynamak istemiş. Arkadaşı bu teklifi kabul etmiş ama küçük bir işi olduğunu söyleyerek ondan kendisini beklemesini rica ederek parktan uzaklaşmış. Özür dilemeyi bilmeyen çocuk arkadaşını beklemiş, beklemiş. Yine ne gelen olmuş ne de giden. O da mecburen bir süre sonra evine dönmüş. Kalbi kırılmış, canı bu duruma çok sıkılmış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Kırmızı Başlıklı Kız Masalı

Ertesi gün her yerde arkadaşını aramış ve onu bulur bulmaz,

-Benden özür dile. İki seferdir beni bekletiyorsun, demiş. Bunun üzerine arkadaşı şunları söylemiş:

-Sen bugüne kadar yaptığın yanlışlardan dolayı hiç özür diledin mi ki şimdi özür bekliyorsun? Hayatta paylaşmak, fedakarlık, saygı, sevgi gibi çok özel değerler vardır. Ama şunu unutmamak lazım ki bunların hepsi karşılıklıdır. İyi ilişkilerin olmasını istiyorsan emek harcamalısın, karşındaki kişiyi önemsemelisin. Onun duygularına değer vermeli ve her şeyden önemlisi incittiğin kalbi onarmak için çaba göstermelisin. Ben sana ayna tuttum arkadaşım. Sense o aynada kendini gördün. Sen bana kırılmadın sen kendine kırıldın çünkü senin davranışların yol açtı bu duruma. Böyle davrandığın için önce kendinden özür dilemelisin.

Duydukları karşısında sarsılan çocuk, önce kendinden sonra da arkadaşından bugüne kadarki tavırları yüzünden özür dilemiş ve çok önemli bir şeyi öğrenmiş: Özür dilemeyi bilmek insanların kendilerine duydukları saygıdan gelir. Bundan sonraki hayatında da yanlış yaptığı zaman özür dilemekten hiç ama hiç çekinmemiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. sevgilim geceleri bazen korkuyor en azından şu an uzak mesafe ilişkisi yaşadığımız için geceleri telefonla masal anlatarak konuşarak aklındaki kötü düşüncelere yer vermeden direk uyutmaya çalışıyorum seni seviyorum sevgilim

    1. Uzak mesafe iliskisi nedir?
      Geceleri telefonda bu masallari mi okuyorsun? Neden bu mesaji buraya yazdin? Cok ilginc ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu