Pöti İle Çimen Masalı

Harika bir sabahtı. Gökyüzü ışıl ışıl güneş sıcacıktı. Çimen uykusundan uyanmış kocaman esniyordu, annesi odasına geldi perdeleri çekip camları ardına kadar açtı. Mis gibi hava odaya doluverdi. Çimen’in yanağına bir öpücük kondurup yumurtaları masaya taşımaya başladı. Kahvaltı Çimen’in en sevdiği öğündü. Afiyetle börekleri yumurtaları yediler. Bugün annesiyle parka gidip her gün beslediği yavru köpeği göreceği için çok heyecanlıydı. Küçük köpeğe Pöti ismini vermişti güzel kalpli Çimen. Annesine her seferinde eve getirip beslemeyi teklif etse de annesinden genellikle ‘Olmaz tatlım onun da bir annesi var yaptığımız kulübede birlikte yaşıyorlar. Yavrusunu görmezse üzülebilir.’ cevabını alıyordu. Çimen hem üzülüyordu hem de annesine hak veriyordu. Sırma saçlarını taradıktan sonra annesiyle yola koyuldular. Neşe ile yürümeye başladılar. Bu esnada Pöti’ye verecekleri yiyecekleri de yanlarına aldılar.

 Park yolunu neşeyle yürümeye başladılar. Yol alabildiğine uzanan ağaçlarla kaplıydı. Çimen bu yolda yürürken ağaçların kokusunu içine çekip gökyüzüne bakmayı çok seviyordu. Şarkı söyleye söyleye yürürken gördüğü ağaçlarla ilgili sorular sormayı ihmal etmiyordu Çimen. Annesi Çimen’in hayvanları ve doğayı bu kadar sevmesinden mutluluk duyuyordu. Pöti Çimen’i görür görmez yanına koştu ve bacaklarına tırmanmaya çalıştı. Sevimli kuyruğunu sallaya sallaya etrafında dönmeye ve yerde yuvarlanmaya başladı. Çimen onu beslemeye bayılıyordu. Pöti ile Çimen arasında çok güzel bir bağ oluşmuştu. Tüm hayvanlara karşı duyarlı ve saygılıydı Çimen ama Pöti bir başkaydı. Kahverengi tüyleri, uzun kulakları, şirin kuyruğu ve kısacık patileri vardı. Birlikte koşturdular, top yakalamaca oynadılar. Güneşin altında neşeyle eğlendiler. Annesi Pöti ile Çimen’i keyifle izliyordu. Pöti yorulmuştu kulübesine dönüp annesinin yanına uzandı. 

kuyruğunu dolayıp güzel bir uyku çekmeye başladı. Çimen parkta biraz daha zaman geçirdi salıncağa bindi, kaydıraktan kaydı. Dönme zamanı gelmişti. Annesinin elinden tutup yola koyuldular. Gökyüzü kızıl kızıl olmaya başlamıştı bile, Çimen gökyüzünün rengarenk oluşuna hayret ediyordu. Annesi Çimen’e gökyüzünün hava durumuna ve günün saatlerine göre renklendiğini anlattı. Ağaçlı yolu yürürken sedir ağacının gölgesindeki oyuncakçıda kahverengi benekli bir oyuncak Çimen’in dikkatini çekti. Eğilip inceledikten sonra kucağına alıp heyecanla annesine Pöti’ye ne kadar benzediğini anlatmaya başladı. Yüzü kuyruğu ve kısa patileri tıpkı Pöti’ye benziyordu. Çimen annesinden oyuncağı satın almasını istedi. Annesi onu kırmayıp oyuncağı satın aldı. Çimen’in en sevdiği arkadaşı aynı zamanda en sevdiği oyuncağı olmuştu. Oyuncağının adını da Pöti koymuştu. Pöti’ye sarılarak evin yolunu tuttu. Eve varır varmaz üstünü değiştirdi. Ihlamur kokulu sabunuyla güzelce yıkandı. Sıcak bir çorba içip yatağına uzandı yanına en sevdiği oyuncağı Pöti’yi alıp üzerini örttü. Annesi ona en sevdiği masalı okumaya başladı. Çimen’in göz kapakları ağırlaştı ağırlaştı ağırlaştı. Rüyasında Pöti’yle maceradan maceraya koştu.

Daha fazla masal okumak isterseniz Eğitici Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu