Prens ve Çok Sevdiği Kuşu Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir prens varmış. Bu prensin çok güzel mi güzel, büyük bir kuşu varmış. Bu kuşuyla yatıp bu kuşuyla uyanırmış hatta öyle ki onunla yemeğe bile otururmuş. Prens onu çok severmiş, kuş da onu. Prens bir gün kuşuyla beraber sarayın dışında gezerken bir nehrin yanında uzun saçlı, süt gibi beyaz tenli, al yanaklı bir prenses görür. Prens kıza doğru yaklaşırken , kız da onu görür ve prense yaklaşır. Prenses prensin omzundaki kuşu görünce çok beğenir ve ona dokunmak ister fakat kuş kendisine dokunulmasını istemeyip ötmeye başlar. Prens rahatsız olduğunu anlar ve prensese durumu açıklayıp özür diler. Prenses bir problem olmadığını söyleyip prensle yürümeye başlar.

Prens  ve prenses birbirlerine kendilerini tanıtırlar, nerede yaşadıklarını söyleyip , nelerden hoşlandıklarını söylerler. Kuş bu süre içerisinde çok fazla öter ve en sonunda prens dayanamayıp prensesten izin ister ve sarayına döner. Saraya varınca kuşun neden böyle yaptığını sorar ve kuş da prense prensesi istemediğini söyler. Prens bu duruma anlam veremez ve kuşu kafese koyar. Kuş prensesi çok kıskanır ,ilgisinin azalacağını düşünüp çok üzülür ama prens için bir şey demez. Prens prensesle görüşmeye devam eder, prensese onu sevdiğini , onun da rızası olursa onunla evlenmek istediğini söyler. Prenses de prense sevdiğini , bu teklifini de kabul ettiğini söyler. Çok geçmeden evlenirler ve prenses kuşla ilgilenmeye başlar fakat kuş durumdan mutlu değildir. Prenses ve kuş hiç yakınlaşamaz. Bir gün kuş hasta olur ve prens hastalığın geçmesi için her şeye başvurur fakat nafile. Kuşun hastalığı herkese gider, deva bulmaya çalışırlar ancak bulunamaz. Prenses prense destek olur , kuşa çarenin  bulunacağını söyler.

Prenses bir gün nehre gider. Nehre gittiğinde bir kuşun mor bir ağacın yapraklarını yediğini görür ve şüphelenir. Kuşa bunu neden yediğini sorduğunda kuş hastalığının  tek çaresi bu ağacın yaprakları olduğunu söyler. Prenses yaprakları toplayıp kuşuna götürür. Kuş yavaş yavaş yer ,  biraz daha iyi hisseder. Bir zaman sonra kuş kendisini tamamen toparlar ve tekrar uçmaya ötmeye başlar. Kuş prense bu çarenin nereden geldiğini sorduğunda ise bu çarenin prenses tarafından bulunduğunu, kuş için de çok üzüldüğünü söyler. Kuş da prensesi kıskandığı için pişman olur ve prensesten özür dileyip barışırlar.

Daha fazla masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu