Pugi ‘nin Davetsiz Misafirleri Masalı

Kanguru Pugi, bir sabah erkenden kalkar ve hemen ardından yuvasını temizler. Sonra da mutfağa girer, bir tencereye Mısır koyar ve tencerenin kapağını kapatır. Mısırlar kısa sürede patır patır patlamaya başlarlar. Patlayan mısırlar tencerenin pat kapağına, pat dibine çarpıp duruyorlardı.

Bu arada mısırlardan biri:’’ İçerisi çok sıcak oldu, tencerenin içinden ne zaman çıkacağız acaba?” der. Bir başkası zıplarken arkadaşına; “Duymadın mı? Bugün Pugi bir arkadaşını davet edecek. Az sonra kendini tabakta bulabilirsin.’’ der. Gerçekten de kısa süre sonra tencere içindeki mısırlar çiçek gibi açılır.

Kanguru Pugi mısırları tabaklara koyup, masaya yerleştirir. Tüm mısırlar rahat rahat nefes alır. Kanguru Pugi telefon eder ve arkadaşı tavşan Şodi’yi o gün saat üçte mısır yemeye davet eder. Tavşan Şodi, Kanguru Pugi’nin davetine çok sevinir. Saat 03.00 olduğunda Pugi arkadaşını beklemeye başlar 10 dakika geçer 20 dakika geçer yarım saat geçer Şodi ortalıkta görünmez. Pugi merak etmeye başlar. Meğer o sırada tavşan Şodi arkadaşı zürafa Zoziye gider. ‘’Kanguru Pugi beni mısır yemeye davet etti. Sen de gelsene’’ der. Zürafa Zozi sevinçle ‘’Harika bir davet, tabii ki gelirim.’’ diye cevap verir. Daha sonra birlikte diğer arkadaşlarına da giderler. Köstebek, Zebra, Panda, leylek, kelebek ,leopar, eşek, at, Kaplan, aslan … hepsi birlikte tam 15 kişi olurlar.

Hep birlikte şarkılar söyleyerek, Pugi nin yuvasına doğru giderken, Şodi içinden ‘’Yaşasın! davet çok güzel olacak. Çok eğleneceğiz.’’ der. Son olarak yolda gördükleri pembe Rakun’u da davet etmişler.

Pembe Rakun:’’ Aaa ev sahibinin haberi olmadan böyle bir daveti Asla kabul edemem.’’ diye onu reddeder. Tavşan Şodi “ Ne olacak canım hepimiz arkadaşız’’ der.

Pembe Rakun’un davetiye neden kabul etmediğini anlayamamış. Şodi ve arkadaşları yollarına devam ederler. Pugi kapıyı açtığında karşısında 15 kişiyi görünce çok şaşırır. Bir an ne diyeceğini bilemez sonra hemen toparlanır.’’ Hoş geldiniz ‘’diyerek misafirlerini içeri buyur eder.

Kanguru Pugi’nin yuvası biraz küçük olduğu için misafirlerin çoğuna yer kalmaz. Minik hayvanlar büyüklerin kucağına oturmak zorunda kalır. Biraz sohbet ederler, sonra Pugi misafirlerini mısır yemeye davet eder. Herkes o kadar hızla yer ki tavşan Şodi bir tane bile mısır yemeden tabaklar boşalıverir. Kanguru Pogi ise hazırladığı ikramlar misafirlere yetmediği için çok üzülür. Bunu gören tavşan Şodi pembe Rakun’un neden gelmek istemediğini anlar. Kanguru Pugi’yi mutfakta yalnız bulduğu bir an “Çok özür dilerim’’ der. “Misafirleri senden habersiz davet etmem, hiç de hoş olmadı. Böyle sorunlar olabileceğini düşünemedim. Ama bundan sonra hiçbir yere davetsiz misafir götürmeyeceğim.’’

Kanguru Pugi: “Üzülme Şodi, Umarım misafirler memnun kalmıştır.’’ diyerek arkadaşını teselli eder. O gün tavşan Şodi önemli bir görgü kuralını öğrendiğine çok sevinir.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu tarz masalar çook güzel oluyor kardeşim bayılıyor çok teşekkür ederiz bu güzel masalar sayesinde hemen yatağana çıkıyor her yaş için çok güzel ve kısa masalarınız var biz şahsen bayılıyoruz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu