Reis ve Kaptan Kızılsakal’ın Kayıp Hazinesi Masalı

Bir zamanlar küçük bir sahil kasabasında Reis adında bir adam yaşarmış. Reis cesur ve korkusuz bir balıkçıymış. O her zaman fırtınalı zamanlarda korkusuzca denize açılıp sağ salim geri dönebilmeyi başarmış. İçinde hep maceraperest bir ruh varmış.

Reis bir gün bozulan gemisini tamir ederken kasabada dolaşan bir söylentiyi duymuş. Korsanlar bir zamanlar denizlerde efsane olan Kaptan Kızılsakal’ın hazinesini arıyorlarmış. Bunu duyan Reis hemen hazırlığını yapıp kayıp hazinenin peşinden onu aramak için maceraya atılmış.

Hazineyi aramak için günlerce gemisini tamir ettikten sonra yola çıkmış. Deniz güneş ışınlarının altında parlayıp, dalgalar gemiyi sallamış.

 Reis gemisi ile birlikte günlerce yol almış. Hazinenin konumu ile ilgili ipuçlarını aramış. Gittiği adalarda denizcilerden yardım almış. Eski haritaları incelemiş. Sonunda korsanların saklandığı gizemli bir ada keşfetmiş.

Gemisiyle adaya yaklaştığında muhteşem bir manzara onu bekliyormuş. Yemyeşil palmiye ağaçları arasında altın renkli bir kumsal varmış. Adanın her yerinde tropikal meyveler ve egzotik kuşların sesleri varmış. Adada yaramaz maymunlar ve konuşkan papağanlarla karşılaşmış. Bu adada hazineyi bulmak için birçok bulmaca ile karşılaşmış.

Bu ada da birçok tehlikeyle karşı karşıya kalmış ancak hepsini zeki hamleleri ile atlatmış. Ada da günlerce hazineyi aramış. Sonunda sık ağaçların arasında gizli bir mağara keşfetmiş. Mağaranın girişi meşalelerle aydınlanıyormuş. Mağaranın içi altın paralar, değerli mücevherlerle doluymuş. Reis bu muhteşem manzara karşısında hayretler içerisinde kalmış. Bu onun azminin ve cesaretinin sayesinde olmuş.

Reis tüm hazineleri gemisine yükleyip bu adaya veda etmiş. Dönüş yolunda büyük bir fırtınaya yakalanmış. Büyük dalgaların arasından yine cesareti sayesinde çıkan Reis, rotasını kaybetmeden kasabaya ulaşmış.

Kasaba halkı günlerce denizden dönmeyen Reis’in sağ salim döndüğünü görünce çok sevinmiş.

Reis kasabadaki halka maceralarını anlatıp, Kaptan Kızılsakal’ın hazinesinden herkese dağıtmış. Bu hazineyi ve Reis’in dönüşünü eğlenceler düzenleyerek kutlamışlar.

O günden sonra bu kasabada Reis’in cesaretli hikayeleri anlatılmış. Kasabadaki çocuklar büyüklerinden korsanları yenen Reis’i dinleyerek büyümüşler. Hepsinin hayali onun gibi büyük bir denizci olmakmış.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Çocuk Masalları Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu