Sabretmeyi Öğrenmenin Zorluğu Masalı

Günlerden bir gün minik Ahmet ailesiyle tatile gitmiş. Tatilde birbirinden farklı eğlenceli yerler görmüş. Burada vakit geçirirken çok mutluymuş. Daha sonra tatil bitmiş ve eve dönüş yolculuğu başlamış.

Yolculuk bittikten sonra eve dönen minik Ahmet okula başlamış. Okula gitmeyi sevmiyor ve okuldan nefret ediyormuş. Sürekli tatil yapmak istiyor ve gezmek istiyormuş. Ama bu pek de mümkün olmuyormuş. Her sene sadece bir kez tatile gidiyorlar ve onun dışında hiçbir gezi yapmıyorlarmış. Artık bu durumdan çok sıkılan Ahmet anne ve babasına sitem etmiş.

Bütün arkadaşlarının sürekli gezdiğini söylemiş ve hafta sonları birbirinden farklı yerler görmek istiyormuş. Ailesi önce maddi zorluklar yüzünden sürekli gezip eğlenemeyeceklerini Ahmet anlatmış. Ama Ahmet yine de bu durumu pek önemsememiş. Belli bir süre sonra tekrar sitem etmiş. Ailesi gerçekten çok üzülüyormuş ama Ahmet bir türlü bunu göremiyormuş.

Ahmet’in ailesi onu mutlu etmek için hafta sonu zorda olsa küçük bir gezinti ayarlamak istemiş. Ahmet bir gece uykusundan uyanmış ve su içmek için mutfağa gitmiş. Mutfağa giderken salondan bazı sesler gelmiş. Annesi ve babası aralarında konuşuyormuş. Konuşmalarına kulak misafiri olan Ahmet çok üzüleceği bazı şeyler duymuş. Çocuklarının mutlu olması için küçük bir tatil ayarlayan ailenin masrafları karşılamak için kredi çekmek zorunda olduğunu duymuş. Anne ve babası yeter ki çocukları mutlu olsun diye kredi çekecekmiş. Bu tatil için maddi olarak çok zorlanacaklarmış.

Ahmet anne ve babasının maddi anlamda zora düşmesini istememiş. Aslında ona daha önce anlatılmaya çalışılmış. Ama Ahmet bir türlü anlamak istememiş ve ısrarla anne ve babasından tatile gitmek istediğini söylemiş. Bunu yaptığı için çok pişmanmış. Artık anne ve babasına ısrarcı olmayacak ve sabretmeyi öğrenecekti.

Anne ve babasının karşısına geçerek onlardan hiçbir şey istemediğini söyleyen Ahmet geçmenin ne kadar zor olduğunu gördü. Ayrıca sene da bir kez de olsa tatile gitmenin aslında ne kadar büyük bir hediye olduğunu gördü. Şükretmeyi öğrenen Ahmet artık ailesiyle her sene tatile giderek keyifle vakit geçirebiliyor. Ayrıca anne ve babasından gereksiz hiçbir şey istemeyecek. Çünkü geçim sıkıntısı yüzünden mutsuz olmak istemiyordu. Ailesi kendisi yüzünden zora düşmesin diye Ahmet artık ailesine karşı daha makul isteklerde bulundu.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Eğitici Masallar Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu