Sahibini Zengin Yapan Sihirli At Masalı

Çok eski zamanlarda ülkenin birinde çok fakir bir aile varmış. Ailenin küçük oğlu Osman ne yapsam da para kazansam anneme, babama yardım etsem diye düşünüyormuş. Sürekli iş arıyormuş ama yaşı küçük olduğundan kimse ona iş vermek istemiyormuş. Bir gün böyle çaresizce ormanda dolaşırken karşısına bir at çıkmış.

Osman atı gördüğünde gözlerine inanamamış. At öylesine güzel ve gösterişliymiş ki ona hayran kalmış. Kimin bu at diye düşünürken at birden dile gelmiş ve Osman’a konuşmaya başlamış ve şöyle demiş:

-Hadi bin sırtıma Osman!

Osman daha da çok şaşırmış ve ne yapacağını bilememiş.

-Hadi gel seninle küçük bir maceraya atılalım.

İlk şaşkınlığından kurtulan Osman atın üzerine binmiş ve sormuş:

-Ne macerasına atılacağız ki?

-Seni altınlarla, elmaslarla dolu bir mağaraya götüreceğim.

-Aman tanrım yaşasın ailem artık fakir olmayacak!

-Evet ben zaten bunun için buradayım, duaların kabul oldu.

Demiş sihirli at.

Osman mutluluktan havaya uçtuğunu sanmış. Ama aslında gerçekten uçuyormuş. Osman’ı sırtına alan sihirli at havalanmış ve dakikalar boyunca uçtuktan sonra ıssız bir adaya inmiş. İndiği yerde bir mağaranın girişi varmış. Osman’a mağaraya girmesini ve ihtiyacı kadar olan altını almasını söylemiş.

Osman mağaraya girdiğinde gözlerine inanamamış. Orada adeta altın ve elmaslardan oluşmuş bir tepe varmış. Önce alabildiği kadar çok altın almayı düşünmüş ama hemen sonra durmuş ve düşünmüş. Aklına babasının şu sözü gelmiş; “Açgözlü olma, her zaman ihtiyacın kadar olanı al, gerisini ihtiyacı olanlara bırak”. Babasının sözünü dinlemiş ve annesi, babası ve kardeşleriyle birlikte rahat bir yaşamları olmasını sağlayacak olan altını almış, orada bulduğu bir torbaya doldurmuş. Sihirli at Osman’ın mağaradan sadece elinde bir çanta ile çıktığını görünce buna çok sevinmiş ve Osman’a şöyle demiş:

-Osman dileğini kabul etmek üzere seni seçmekle ne kadar doğru yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum.

Osman bu sözlere anlam verememiş ve ne demek istediğini sormuş. Sihirli at şöyle cevap vermiş:

-Şimdiye kadar pek çok kişiyi bu mağaraya getirdim. Ama kimi getirdiysem ihtiyacı olandan çok almaya çalışıyordu ve aldığı altınlar daha sırtımdan inmeden taş oluyordu. Oysa senin aldığın altınlar taş olmayacak istediğin gibi kullanabilirsin.

Bu sözleri duyan Osman babasının öğüdünü dinlemekle ne kadar doğru karar verdiğini bir kez daha anlamış. Geri kalan hayatında da babasının öğütlerini dinlemiş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

7 Yaş Masalları

8 Yaş Masalları

9 Yaş Masalları  

10 Yaş Masalları

Yeni Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu