Sakar Ördek Masalı

Bir zamanlar küçük bir gölette yaşayan Vuki adında bir ördek varmış. Vuki diğer ördeklerin yaptığı şeyleri bir türlü yapamaz tüm işleri yüzüne gözüne bulaştırmış. Havada uçarken yamuk yumuk uçup sık sık düşermiş. Bu yüzden kendini hep üzgün hissedermiş. Diğer ördekler havada uçarak çok eğlenirmiş.  Ancak Vuki onları takip edemezmiş. Vuki’ nin yapamadığını görünce ona gülüp dalga geçerlermiş. 

Bir gün çaresizce uçmak isterken yine yapamayıp suya düşmüş. Kıyıya kadar yüzüp bir taşın üstünde ağlamaya başlamış. Tam o esnada yaşlı ve bilge görünen bir kurbağa ortaya çıkmış.

  • Neden ağlıyorsun bakalım küçük ördek” diye sormuş.

Küçük ördek sorunlarını yaşlı kurbağaya anlatmış. Hangi işi yapmaya kalkışırsa hep başarısız olduğunu söylemiş.

Yaşlı kurbağa gülümseyerek ördeğe öğütler vermeye başlamış.

  • Bak küçük ördek hiç kimse kusursuz değildir. Hatta mükemmel sandığın ördek arkadaşların bile değil. Farklılıklarını kabul etmeyi öğrenmeli ve kendinle barışık yaşamalısın. Seni bu özelliklerin özel kılıyor. Herkesten farklı ve eşsiz olduğunu fark etmiyor musun? demiş.

Küçük ördek gözyaşlarını silip, yaşlı kurbağanın dedikleriyle teselli bulmuş.

Günler günleri kovalamış. Vuki farklılıklarını kabul edip kendini diğer ördeklerle kıyaslamayı bırakmış. Suda küçük küçük sıçrayışlar yaparak, karada koşular yaparak kendi yöntemleriyle antrenman yapmış.

Birgün ormandan gelen bağırma sesleri duymuş. Tilkiden korkan ördeklerin her tarafa koşuşturup kaçtığını görmüş. Ne kadar sakar olduğunu düşünse de hiçbir şey yapmadan duramamış. Doğruca tilkiye doğru uçup yaptığı çırpınma hareketleri sayesinde onun kafasını karıştırıp dikkatini dağıtmış. Tilki başına bela olan ördek ten bıkıp orayı terk etmiş.

Diğer ördekler Vuki’nin cesurca hareketlerine hayran kalmışlar.  Onları kurtarmak için canını hiçe sayan Vuki’ye çok teşekkür etmişler. Daha önce onunla dalga geçtikleri için çok pişman olup ondan özür dilemişler.

Nihayet diğer ördekler Vuki’nin yeteneğinin farkına varmış. Onu olduğu gibi kabul edip aralarına almışlar. Vuki de farklılıklarını kabul etmeyi, başka güçlü yönleri olduğunu keşfetmiş. Bunu hiç çekinmeden başkaları için kullanabilmenin mutluluğunu yaşamış.

O günden sonra hep birlikte küçük göletlerinde huzur mutluluk ve barış içinde yaşamışlar.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 10 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu