Saksağan ile Tavus kuşları Masalı

Bir varmış bir yokmuş Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkelerin birinde bir çiftlikte yaşayan tavus kuşları varmış. Tavus kuşlarının rengarenk, desen desen öyle güzel tüyleri varmış ki üstelik kuyruklarını kabartınca herkes onlara hayran hayran bakarmış. Bir gün bir saksağan kuşu etrafta yiyecek ararken tavus kuşlarının olduğu avluya girmiş. Saksağan kuşu tavus kuşlarının kuyruklarını görünce pek bir özenmiş. İçinden keşke benim de böyle güzel rengarenk kuyruğum olsa diye geçirmiş. Oralarda dolaşırken tavus kuşlarından dökülmüş tüyler bulmuş.

Onları güzelce kendi kuyruğuna bağladıktan sonra gayet kibirli bir eda ile tavus kuşlarına doğru yürümeye başlamış. Fakat onlara iyice yaklaşınca tavus kuşları, saksağan kuşunun hilesini derhal anlamışlar ve onun üzerine atılarak uydurma olan kuyruğunu yolup çıkarmışlar. Saksağan kuşun niye uğradığını anlayamamış. Kendi canını zor kurtarmış. Saksağan kuşunun arkadaşları da uzaktan onu seyrediyorlarmış. Saksağan kuşu arkadaşlarının kendisini seyrettiğini görünce çok utanmış.

Tavus kuşları uzaktan seslenmişler. “Bir daha sakın bizim çiftliğimize uğrama kendini ne sanıyorsun kuyruğu takınca kendini tavus kuşu mu sandın “demişler.

Bu olaydan sonra saksağan kuşunun diğer saksağanların yanına dönmekten başka çaresi kalmamış. Fakat kendi cinsleri olan saksağanlar, kendisini seyretmiş olan arkadaşları onu yanlarına kabul etmemişler ve ona demişler ki:

– Güzel kuşları güzel yapan sadece tüyleri değildir. Senin kendinden utanman hiç hoş bir şey değil, asıl utanman gereken bu demişler. Allah’ın bize vermiş olduğu her şeye minnettarız. Bizdeki desenler bir başkasında, bir başkasındaki desenler de biz de olmayabilir ama biz böyle çok mutluyuz. Yalnız sen bunu göremedin. Biz de senin gibi bir arkadaşı istemiyoruz şimdi nereye gitmek istiyorsan git demişler.

Saksağan kuşu yaptığı hatayı anlamış ama her şey için çok geçmiş. Alıp başını çok uzak, kimsenin onu tanımadığı bir ülkeye gitmeye karar vermiş. Artık kendinden utanmıyor ona verilen bütün her şey için Allah’a minnet duyuyormuş. Bir daha asla eski hatalarına düşmeyecekmiş. Çünkü bunun bedelini hem arkadaşlarını kaybederek hem de yurdundan uzaklaşarak ödemiş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 2 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu