Şarkı Söyleyen Eşek Masalı

Bir zamanlar bir köyde bir çamaşırcı yaşarmış. Yüklerini evden eve taşımasına yardım eden bir eşeği vardı. Çamaşırcı adam hayvanına karşı hiç nazik değildi ve çoğu zaman onu iyi beslemiyordu. Zavallı eşek çok üzgün ve güçsüzdü.

Bir gün çamaşırcı, efendisinin kıyafetlerini yıkamak için nehir kıyısından uzaklaşmıştı. Eşek kenarda durmuş onu bekliyordu. Tam o sırada önünden bir çakal geçti. Çakal, üzgün hayvanı görmüş ve “Sevgili eşeğim, neden üzgünsün?” demiş. Eşek, “Efendim benden nefret ediyor ve bana kötü davranıyor! Bana her zaman taşımam için çok yük bindiriyor.” demiş.  Çakal, eşeğe yeterince yiyeceğin olduğu diyarlara götürmek için teklifte bulundu.

Çakal bunu söylerken eşeğin iplerini ustaca çözüyordu bile ve ipler çözülünce ikisi birlikte koşmuş. Bir süre sonra eşek ve çakal başka bir köye varmışlar. Orada, çitle çevrili bir lahana ve havuç bahçesi gördüler. Eşek çok mutlu olduğu için gürültü yapmaya başladı ve “Kalbim bir şarkıya çarpıyor!” dedi. Çakal, eşeğe ses çıkarmamaları gerektiğini, aksi takdirde tarla sahibinin onları yakalayacağını söylüyordu.

Ancak eşeğin yıllardır aç kalmış olmasından dolayı ona acımış ve oradan ayrıldıktan sonra şarkı söylemesini söylemiş. Çakal yakındaki çalının arkasına saklandı. Eşek artık çakalı göremeyince etrafında dönmeye ve yüksek sesle bağırmaya başlamış.

Birden bahçenin sahibi koşarak gelmiş ve eşeği dövmeye başlamış. Eşek bayılınca bahçe sahibinin eşi, “Onu öldürme! Hasatlarımızı her gün pazara taşımak için onu kullanabiliriz.” Demiş. Kocası, “Bu iyi bir fikir!” der. Daha sonra baygın olan eşeğin boynuna bir ip bağlamışlar ve yeniden köle olmuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu