Sebze Sevmeyen Prens Ali’nin Masalı

Uzak ülkelerin birinde bir prens Ali varmış. Bu prens ne yemek istese hemen ona verilirmiş. Meyveler, tatlılar, şekerler, çikolatalar, daha neler neler.  Her kahvaltıda peynir, süt, yoğur, reçel, tahin-pekmez, bal, kaymak, ekmek, hepsini yermiş. Fakat bu prens sebzeleri hiç mi hiç sevmezmiş. Bu ülkenin en büyük bahçesinde onlar sebzeler meyveler yetiştiriyorlarmış ama yine de hiç yemezmiş.

Birçok yol denemişler yedirebilmek için fakat prens Ali her seferinde yemeyi reddedermiş. Annesi prens Ali için pırasa, karnabahar, patlıcan dolması, soğan dolması, brokoli çorbası, ıspanak böreği gibi hiçbir sebzeyle yapılmış yemeği yememiş.

Aradan zaman geçmiş ve prens Ali git gide zayıflamış ve hasta olmaya başlamış. Prens Ali’nin hastalığının ne olduğunu anlayan henüz çıkmamış. Ülkenin bütün doktorları gelmiş gitmiş fakat hiçbir tedavi sonuç vermemiş. Prens Ali aylarca yataktan kalkamamış, oyun oynayamamış, okuluna gidememiş, topla bile oynayamamış. İştahı kesilmiş sevdiği şeyleri bile yiyemez hale gelmiş.

Bir gün prens alinin annesi uyurken bir peri rüyasına gelmiş. Rüyasında prens Ali’nin annesine demiş ki prensimizin neden hasta olduğunu söyleyeceğim. Prens ali hiç sebze yemiyor. Bu yüzden hastalandı. Ona sebze yemeklerini pişir ve ilaç olduğunu söyleyerek yedir. Prens Ali’nin annesi uykusundan sevinçle uyanmış ve hızlıca mutfağa gitmiş. Bir sürü sebze yemekleri yapmış ve prens Ali’nin oğluna getirmiş.

Oğluna demiş ki bu seferki ilaçlar yemeğin içinde. Bunu yersen hemen iyi olacaksın demiş. Prens Ali o kadar bitkinmiş ki ne yediğine bakmadan biraz biraz yemeye başlamış. Annesi bir bakmış ki Ali bütün yemekleri bitirivermiş. Yemeklerini yiyen Ali dinlenip uyumak için yatağına gitmiş. Aradan zaman geçmiş ve annesi Ali’ye her öğünde sebze yemekleri pişirmeye devam etmiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Sindirella Külkedisi Masalı - Hikayesi

Ali günden güne iyiye gitmeye başlamış. Zaman geçtikçe Ali sebze yemeği yediğini anlamış. Fakat bu yemeklerin bu kadar güzel olduğunu bilmiyormuş. Ali’nin en sevdiği yemek brokoli olmuş.

Prens Ali tamamen iyileştikten sonra annesine yediği diğer yemekleri sormuş. Annesi de Ali’ye tek tek yemekleri söylemiş. Ali şaşkınlıkla ben mi okadar sebzeyi yedim diye sormuş. Annesi evet oğlum hepsini sen yedin. Ve çokta beğendin. Ali bundan sonra her yemeği yiyeceğini söylemiş ve hiç bir sebze yemeğinin bu kadar lezzetli olabileceğini tahmin etmediğini söylemiş.

 Prens Ali’ye doktorlar her yemeği eşit miktarda yemelisin, her zaman sebze yemekte olmaz her zaman meyve yemekte olmaz demiş. Ve Ali doktorların tavsiyesini dinlemiş. Bundan sonra annesinin yaptığı her şeyi yemiş. Yemek ayırt etmenin ne kadar yanlış olduğunu anlamış. Bir daha hiç hasta olmamış.

Prens Ali iyi olduktan sonra bu ülkede 40 gün 40 gece şölen yapılmış. Bu şölende bir sürü çeşit çeşit yemekler, etler, meyveler, tatlılar çeşit çeşit yiyeceğin olduğu sofralar kurulmuş. Bütün ülke prens Ali’nin iyi olmasını kutlamış.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekecek Diğer Sayfalarımız

TEKERLEMELER

ESPRİLER

BİLMECELER

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. TEŞEKKÜR EDERİMMM SAYENİZDE SEVGİLİM ARTIK HİÇBİR SEBZE VE MEYVEYİ AYIRT ETMEDEN YİYOR VE EN SEVDİĞİ YEMEK BROKOLİ ÇORBASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu