Seral’in Van Gezisi Masalı

Bir zamanlar Seral adında çok tatlı bir kız yaşarmış. Seral ve ailesi Van’a gezmeye gideceklermiş. Annesi Van’la ilgili bir sürü bilgiler söylemiş. Türkiye’nin en büyük gölü olan bu masmavi gölün, birçok özelliğinden bahsetmiş. Annesi Seral’e çok güzel beyaz tüyleri olan iki renkli gözleri olan Van kedilerinin olduğundan bahsetmiş. Seral en çok Van kedilerini merak ediyormuş.

Ertesi sabah Seral ve ailesi yola çıkmışlar uzun bir yolculuğun arkasından Van’a gelmişler. Bir gün kaldıkları otelde dinlendikten sonra ertesi gün gezmeye çıkmışlar ilk işleri Van Gölünü ziyaret etmek olmuş Daha sonra da Van kedilerinin bulunduğu kedi evine gitmişler. Seray buradaki bembeyaz tüyleri olan boncuk gibi bakan gözleri olan kedileri görünce çok mutlu olmuş. Kedilerin gözlerinin birisi masmavi birisi de sarının tonlarından olan kehribar rengiymiş.

Seral böyle iki renkli bir kedi gördüğü için çok şaşırmış. Biraz sonra kedilerden sorumlu onlardan gayet iyi anlayan bir görevli gelmiş. Meral Van kedileri ile ilgili daha çok bilgi öğrenmek istiyormuş. O yüzden görevliye sormuş. Van kedilerinin ne gibi özellikleri olduğunu çok merak ettiğini söylemiş. Görevli anlatmaya başlamış. Van kedilerinin sadece Türkiye’de  Van’da bulunduğunu, O yüzden adlarının Van kedisi olduğunu, iki gözü mavi olan veya iki gözü kehribar rengi olan Van kedilerinin de bulunduğunu ve çok iyi bir yüzücü olduklarını ve muhakkak tüylerinin beyaz renkli olduklarını, beyaz renkli olmayan Van kedisinin bulunmadığını söylemiş.

Seral Van kedileri ile ilgili öğrendiği bilgileri duyunca çok şaşırmış ve aynı zamanda çok mutlu oluyormuş. Meğerse onlarla ilgili bilmediği ne kadar çok şey varmış. Anne ve babasına kendisini Van’a geziye getirdikleri için teşekkür etmiş. Anne ve babası Seral’e bir    Van kedisi sahiplenmek isteyip istemediğini sormuşlar. Seral anne ve babasının bu teklifini mutlulukla karşılamış. Sevinçten havalara uçmuş. Bir Van kedisi sahiplenip evlerine getirmişler. Seral küçük Van kedisinin adını Kehribar koymuş. Ona en uygun isim bu olacağını düşünmüş. Kehribar artık evin neşesi olmuş. Seral artık kehribarın arkadaşıymış. Birlikte oyunlar oynuyorlar yorulunca birlikte uyuyorlarmış. Seral Kehribar geldikten sonra daha sorumluluklarını bilen bir çocuk olmuş. Bu masalda burda bitmiş.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 9 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu