Sevimli Arkadaş Grubu Masalı

Senelerden 2023, mevsimlerden sonbahar. İçi çeşitli hayvanlarla dolu olan güzel mi güzel bahçeli bir evde çekirdek bir aile yaşar. Bu aile Fethiye’deki tatillerinden henüz dönmüş ve 8 yaşındaki çocukları Bulut’un yaptıklarından habersizdir. Bulut, son sahil gezilerinde kumsalda yavru bir caretta caretta bulur ve onu anne babasından gizlice yanında taşır. Yazlıktan döndüklerinde, eve vardıklarında ise evin bahçesine bırakır.

Caretta caretta çok yorgundur ve kendisinin denize ait olduğunu düşünür. Hiç bilmediği bir şehrin bahçesine öylece bırakılmak hiç hoşuna gitmez. Bulut’a çok kızgındır. Çünkü çok sorumsuz ve bencilce davranmıştır.

Küçük şirin deniz kaplumbağası, Bahçe Perisi’nden yardım ister. Yardım sesini duyan Bahçe Perisi; uzun dalgalı saçları, parlak elbisesiyle yeşil kanatlarını ahenkle çırparak caretta carettanın yanına gelir. Duruma çok üzülür ve çareyi bahçedeki sevimli arkadaş grubunda bulacağını söyler ve minik renkli kristaller eşliğinde sihirli bir şekilde uçar, gider.

Caretta caretta, Bahçe Perisi’nin tarif ettiği yola doğru çoktan bahçede yürümeye başlamıştır ama o kadar yavaştır ki neredeyse hava kararacaktır… Sözü geçen sevimli arkadaş grubu; köpek, kedi, sincap, böcekler, bir baykuş, bir tavşan ve serçelerden oluşan aynı bahçenin farklı bölgelerinde yaşayan hayvanlardan oluşur. Hepsi birbirini çok sever. Hepsi aile olmuştur zamanla. Saatler geçer ve yorgun caretta caretta sonunda bu aileye ulaşır. Tüm aile onu büyük bir sevecenlik ve şaşkınlıkla karşılar. Bahçe Perisi’nin kendini gönderdiğini ve Bulut yüzünden orada olduğunu anlatır, çare ister. Hayvan ahalisi uzun süre onu dinler…

Artık akşam olmuştur. Bilge Baykuş her şeyin farkındadır. Caretta carettalar nesli tükenmekte olan hayvanlardır ve koruma altında tutulan canlılardandır. Böyle bir durumda Bulut yüzünden onun hayatının bambaşka bir yere sürüklenmesine izin veremeyeceğini düşünür ve bir toplantı düzenler. Tavşan ve sincaplar çalılık toplayıp çınar ağacının önünde ateş yakılmasına yardım eder. Kedi ve köpek, tatlı didişmelerine ara verip ateşin etrafına tabureleri dizer. Dakikalar sonra herkes ateşin etrafında oturup ve toplantının başlamasını bekler. Bilge Baykuş yanına caretta carettayı alır ve civar bahçelerdeki diğer hayvan dostlara onu tanıtır, yaşadığı durumu anlatır. Komşu bahçedeki hayvanlar da Bulut’tan çok şikayetçi olur. Dahası, kendi bahçelerindeki dost serçeler de ev sahiplerinin bahçedeki bir ağacı keseceğini duydukları için ağlamaya başlarlar. Serçeler de yakın zamanda caretta caretta gibi evsiz kalacaklardır. Durum iyice kötüleşir. Bulut’a ders vermenin yanında serçeler için de bir çözüm bulmaları gerekir. Herkes uzun uzun düşünür.

Saatler geçer, gecenin bir vakti herkes ateşin etrafında hararetli bir şekilde tartışırken köpekler bir şey hissederler. Birden kulaklarını dikleştirip burunlarını oynatarak koku almaya çalışırlar. Çok geçmeden yabancı ve kötü niyetli bir insan kokusu alırlar. Bu koku, eve giren hırsızın kokusudur. Ev sahiplerinin çocuğu onlara ne kadar kötü davranmış olsa da onları hırsızdan korumak gerektiğini düşünürler ve hemen toplantıyı yarıda kesip eve doğru koşarlar. Hırsız, tam Bulut’un odasına girmiş ve onu kimyasal bir kokuyla bayıltacakken köpekler havlayıp hırsıza saldırır. Bu seslere Bulut’un anne ve babası da uyanır ve hemen hırsızı yakalayıp polis çağırırlar. Bulut için de anne ve babası için de günün kahramanları sevimli arkadaş grubudur… O gece herkes için zor bir gece olmuştur ve sabah olduğunda Bulut bahçeye inerek sevimli arkadaş grubunun yanına gider. Onların arasında caretta carettayı da görür.

Her ne kadar gece Bulut’u kurtarmış olsalar da Bulut gelince herkes arkasını döner. Çünkü o güne kadar hep kötü davranmıştır herkese. Bulut onlarla konuşmak ister: “Hepinizden özür dilerim. Size zarar verdiğim anlar için çok üzgünüm. Beni hırsızdan kurtardığınız için size minnettarım. Siz olmasaydınız eşyalarımız çalınacaktı ve belki de annemle babama da zarar verecekti o hırsız. Bana küssünüz biliyorum ama lütfen gönlünüzü almama izin verin. Ne isterseniz yaparım. Size kendimi affettirmenin bir yolu yok mu?” diye sorar. Sevimli arkadaş grubu Bilge Baykuş’a bakıp onun cevap vermesini bekler. Bilge Baykuş heybetli kanatlarıyla çenesini ovarak düşünceli bir şekilde cevap verir: “Hmm, aslında kendini affettirmenin bir yolu var.” der. Sevimli arkadaş grubu ve Bulut merak içinde dinler ve baykuş sözlerine devam eder: “Sevgili Bulut, öncelikle senin temiz kalpli, yardımsever bir çocuk olduğuna inanmak istiyorum. Bu yüzden şimdi söyleyeceklerimi iyice dinlemelisin. Öncelikle komşu bahçelerdeki veya herhangi bir yerde karşına çıkan kedilere, köpeklere taş atmaman gerekiyor. Arkadaş grubunla onlara çeşitli yollardan zarar vermemen gerekiyor. Sadece kedi ve köpek de değil, hiçbir canlıya kötü ve kaba davranmamalısın. İkinci olarak istediğim şey, sahilde bulduğun dostumuz olan caretta carettayı Akdeniz’in herhangi bir yerine götürmen gerekiyor. Örneğin Adana’nın Yumurtalık ilçesi, bu dostumuzun türüne uygun bir yerdir. Belek, Anamur, Köyceğiz de uygundur. Yeter ki karada durmasın. Bir an önce denize, yani ait olduğu yere ulaşsın. Bunun için annen ve babanı ikna etmelisin. Son olarak ebeveynlerinden istemen gereken şey ise; şurada gördüğün serçeler var ya, işte onlar yakın zamanda evsiz kalacak. Çünkü ailen bahçeye büyük bir havuz yapmak için bir ağacın kesilmesi gerektiğine karar vermiş. Senin ve ailenin ağaç olarak gördüğü şey birçok canlının yuvası…’’

Bulut birden Bilge Baykuş’un sözünü keser ve ‘’Anladım, Bilge Baykuş. Çok iyi anladım. Çok haklısınız. Hemen istediğiniz her şeyi yapacağım. Sevgili caretta caretta, lütfen beni affet. Seni istediğin denize götüreceğim. Seni sahilden alırken neslinizin tükenmekte olduğunu nasıl aklıma getiremedim bilmiyorum. Yaptığım çok kötü bir şey. Şimdi anlıyorum ve sevgili serçeler, evinizden olmayacaksınız. Ailemle konuşacağım. Daha küçük bir havuz istediğimi söyleyeceğim. Böylece o ağacın kesilmesi gerekmeyecek. Komşu bahçenin hayvanlarına gelince… Onlara en güzel mamalardan alıp kendimi affettireceğim ve nazik, hayvansever bir çocuk olarak hayatımı yaşayacağım bundan sonra. Bu kocaman bahçede, sevimli arkadaş grubu, Bilge Baykuş ve Bahçe Perisi önünde söz veriyorum… Siz bana bir günde farkında olmadan çok şey öğrettiniz.’’ der ve koşarak eve gider.

Bütün hayvanlar çok sevinir. Hepsi neşe içinde hoplayıp zıplar ve bunu kutlamak için bir parti düzenlerler. Partinin ortasında Bulut gelir ve caretta carettanın artık ayrılma vakti geldiğini anlar herkes. Duygusal serçeler, sincap ve tavşan gözyaşlarını tutamaz. Kısa sürede ona çok alışmışlardır ama doğasının gerektirdiği yaşam koşullarına saygı göstermek zorundadırlar. Bu yüzden kaplumbağa arkadaşlarına sarılıp vedalaşırlar.

Caretta caretta, Bulut’un kucağında eve doğru giderken arkadaş grubuna seslenir ‘’Sizi çok sevdim. Hepiniz kendinize dikkat edin. Beni merak etmeyin. Yaşadığımız bu macerayı denizin derinliklerinde tanışacağım arkadaşlarıma anlatacağım. Siz de beni unutmayın. Hep sevgiyle kalın.’’  der ve gözden kaybolur.

Sevimli arkadaş grubu hüzünlü bir şekilde mutludur. Komşu bahçedeki hayvan dostları partiye davet edip onlara güzel haberleri verirler ve hepsi neşeli bir şekilde akşam olana kadar dans eder.

Daha fazla masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu